Regióny

22. februára 2024

Na cyklistickom chodníku Nitra – Vráble pri obci Golianovo pribudla nová turistická atrakcia. Rozhľadňa Golianovo je výnimočná svojou stavbou i umiestením a ponúka unikátny výhľad na široké okolie. Ide o prvú ukončenú rozhľadňu z projektu výstavby viacerých rozhľadní na celom území NSK.

Rozhľadňa Golianovo vás upúta už z diaľky na ľavej strane cyklochodníka na hraniciach obcí Malý Cetín a Golianovo, neďaleko rybníka Golianovo.

Impozantnú stavbu tvorí drevená konštrukcia, ktorá je uchytená na štyroch železo-betónových nosníkoch a nepochybne ide o architektonický skvost. Stredom konštrukcie prechádza oceľové točené schodisko s mrežovými schodmi, vďaka ktorým vidíte až na spodok rozhľadne. Táto stavba so štvorcových pôdorysom so stranou dlhou 15 metrov sa týči až do výšky 22 metrov.

Výhľad na okolitú krajinu si môžete vychutnať z dvoch plošín. Prvá plošina je vo výške 9 metrov a druhá vo výške 19 metrov. Najvrchnejšie podlažie je zastrešené plechovou krytinou. Pri ideálnych poveternostných podmienkach sa vám naskytne unikátny výhľad až k hraniciam Maďarska.

Autorom projektu je Ing. Arch. Peter Mizia z architektonického ateliéru Neutra z Nitry.

Rozhľadňa Golianovo je prístupná pre verejnosť počas celého roka. Vstup je bezplatný. Je ideálnym miestom na výlet s rodinou a priateľmi počas cyklotúry po okolí Nitry. Ak sa rozhodnete navštíviť rozhľadňu autom, zaparkovať môžete priamo pri nej na vyčlenených parkovacích miestach.

Pri návšteve rozhľadne sa riaďte platnými odporúčaniami a návštevným poriadkom, ktorý nájdete vyvesený pri vstupe. V záujme vlastnej bezpečnosti sa neodporúča vstup na rozhľadňu v prípade poľadovice, počas búrky alebo silného vetra.

Rozhľadňa Golianovo je prvá ukončená rozhľadňa z projektu výstavby viacerých rozhľadní na celom území Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktoré NSK plánuje umiestniť v blízkosti cyklotrás, čím prispejú k zatraktívneniu turistickej ponuky kraja. S výstavbou rozhľadne sa začalo v novembri 2022 a ukončená bola v novembri 2023. Všetky náklady spojené s výstavbou boli hradené z rozpočtu Nitrianskeho samosprávneho kraja. Rozhľadňu slávnostne otvoril vo februári 2024 samotný predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislav Becík.

Vyhliadku nájdete v lokalite Malocetínske vinohrady, čo určite poteší najmä milovníkov vína. Okrem tejto rozhľadne môžete navštíviť aj neďalekú rozhľadňu Dolná Nitra – Klasov, z ktorej budete mať krásne výhľady na Vráble a blízke pohoria, či ďalšie rozhľadne v Nitrianskom kraji.