dovolenka na Slovensku

27. septembra 2022

V posledných rokoch sa rozhľadne stali vyhľadávanou turistickou atrakciou, ktorej popularita neustále rastie. Svoj význam mali už v minulosti, keď dobrý výhľad na široké okolie znamenal včasné spozorovanie nepriateľa alebo úspešný lov. V súčasnosti ponúkajú najmä fascinujúce výhľady na okolitú prírodu.
Poďme sa spolu pozrieť, ktoré rozhľadne môžete navštíviť v Nitrianskom kraji.

Rozhľadňa na Hôrke

Na kopci Hôrka (291 m n. m.) nad obcou Podhorany sa vypína drevená, osem metrov vysoká turistická rozhľadňa s netypickou konštrukciou, ktorej dominuje majestátny kríž. Trasa na vyhliadku vedie z obce Podhorany (cca 800m) a vďaka dobrému značeniu ju určite neminiete. Z rozhľadne sa vám naskytne krásny výhľad na celý nitriansky región a pohorie Tribeč s vrchom Žibrica. Pri dobrej viditeľnosti uvidíte aj hrebene Malých Karpát či Považského Inovca. Oddýchnuť si môžete v prístrešku s lavičkami, alebo využiť ohnisko nachádzajúce sa pri vyhliadke.

 

 

Rozhľadňa Radošinka

Na pomedzí obcí Čab, Šurianky a Nové Sady sa do výšky 15 metrov týči rozhľadňa Radošinka. Konštrukčne je zhodná s rozhľadňou na vrchu Marhát v Považskom Inovci. Z rozhľadne si môžete vychutnať výhľad na Malé Karpaty, Považský Inovec, Tribečské pohorie a Strážovské vrchy. Pri dobrej viditeľnosti uvidíte celú nížinu až po Bratislavu. K rozhľadni sa dostanete pešo, bicyklom i autom po poľných cestách. Oddych vám poskytne prístrešok hneď vedľa rozhľadne.

 

Rozhľadňa na Drieňovej

Neďaleko obce Jedľové Kostoľany na odlesnenom vrchu Drieňová necelých 50 km od Nitry sa nachádza vyhliadková plošina, z ktorej budete mať kruhové výhľady na široké okolie. Z vrchov uvidíte Inovec, Hrušov či Hostie, ale i Žibricu a Zobor. Rozhľadňa sa nachádza v nadmorskej výške 551,4 metrov a dostanete sa k nej z Jedľových Kostolian po značenom turistickom chodníku. Asi jeden kilometer dlhá trasa je nenáročná a vhodná pre všetky vekové kategórie.

Rozhľadňa na Vápniku

Na skok od centra Levíc sa vypína nevysoký travertínový vrch Vápnik, ktorý je obľúbeným miestom pre rodinné prechádzky či výlety na bicykli. Na vrchu bola v roku 1961 postavená rozhľadňa – pamätník. Na rozdiel od ostatných rozhľadní je táto 9 metrov vysoká rozhľadňa postavená z betónu. Aby ste sa dostali na jej vrchol, musíte zdolať 41 strmých schodov. Odmenou za to vám bude krásny výhľad na Levice a okolité pohoria – Štiavnické vrchy s vrchmi Sitno a Priesel, Pohronský Inovec, Tribeč či maďarské pohorie Novohradské vrchy.
Pri rozhľadni nájdete prístrešok so stolom a lavičkami a tiež ohnisko so štyrmi lavicami.

Zaujímavosť

Rozhľadňa-pamätník predstavuje symbol štábnej pozorovateľne 2. ukrajinského frontu a jeho veliteľa, maršala R. J. Malinovského, ktorý odtiaľto riadil vojenské operácie na oslobodenie južného Pohronia a neskôr Bratislavy.

Rozhľadňa Kalvária – Levice

Keď už budete v okolí Levíc, odporúčame navštíviť levickú Kalváriu, na ktorej bola v nadmorskej výške 207 m n. m. nefunkčná telekomunikačná veža prerobená na oceľovú vyhliadkovú vežu. Na vrchole vyhliadkovej veže ( vo výške približne 14 m) je osadený 7 metrov vysoký oceľový kríž. Za priaznivého počasia môžete z vyhliadkovej plošiny veže vidieť vrchy Sitno, Zobor, časť Štiavnických vrchov, Pohronský Inovec a smerom na juh až do Maďarska. Rozhľadňa je sprístupnená od mája do októbra každú nedeľu od 14.00 do 16.00 hod.

Rozhľadňa na Vápennom vrchu – Skýcov

Drevená rozhľadňa na Vápennom vrchu ( 513 m n. m.) nad obcou Skýcov bola otvorená v auguste 2020 a nahradila pôvodnú rozhľadňu, ktorá bola pre zlý stav odstránená. Rozhľadňa je vysoká 18 m, má 5 podlaží a na jej najvyššie podlažie sa dostane po zdolaní 69 stupňov rebríka. Odtiaľ sa vám naskytnú nádherné výhľady na celý mikroregión Tribečsko a zrúcaninu hradu Hrušov. K rozhľadni vedie zelená turistická značka z obce Skýcov. Trasu môžete začať v centre obce, alebo zaparkovať  na parkovisku neďaleko ďalšej turistickej atrakcie obce Skýcov – veľkej drevenej lavičky. Značenie vás potom nasmeruje k rozhľadni. Nenáročným lesným chodníkom popri vybudovanej kalvárii sa dostanete priamo k rozhľadni za približne 20 minút.

Náš tip

V obci Skýcov, môžete absolvovať náučný chodník Vápenný vrch, ktorý vám priblíži niekdajšiu slávu skýcovských vápenkárov. Náučný chodník je dlhý 2 km a je na ňom 9 zastávok. Terén je posiaty množstvom jám a lomov, ktoré tu zostali po stáročnej ťažbe vápenca, ale i po bombardovaní z obdobia II. sv. vojny. 

Rozhľadňa Žitavský luh

Medzi obcami Veľká Maňa a Žitavce sa nachádza Prírodná rezervácia Žitavský luh, v ktorej žije viac ako 100 druhov vtáctva. Na okraji rezervácie hneď vedľa cesty bola postavená rozhľadňa slúžiaca predovšetkým na pozorovanie vtáctva v prírodnej rezervácii. Rozhľadňa je celoročne voľne prístupná a návštevníkom poskytuje výhľad na zachovalé lúky a mokrade Požitavia z vtáčej perspektívy. Z informačnej tabule pri rozhľadni sa dozviete zaujímavosti o vzácnych druhoch vtákov a ďalších živočíchov obývajúcich Žitavský luh. Okolím prírodnej rezervácie vedie približne 3.5 km dlhý náučný chodník.

Rozhľadňa Dolná Nitra

Pri obci Klasov v nitrianskom okrese nájdete rozhľadňu Dolná Nitra. Táto 15 metrov vysoká rozhľadňa bola postavená z dreva červeného smreka a je „dvojčaťom“ rozhľadne Radošinka. K rozhľadni vedie asfaltová cesta, takže sa priamo k nej dostanete aj autom. Rozhľadna vám poskytne pekný výhľad na široké okolie a priľahlé vinohrady. Uvidíte Tribečské pohorie, Zobor, Pohronský Inovec, Štiavnické vrchy a nížinu smerom na juh.

Rozhľadňa v Kravanoch nad Dunajom

V bezprostrednej blízkosti dunajskej hrádze v obci Kravany nad Dunajom nájdete rekreačný park. Jeho súčasťou je aj kruhová turistická rozhľadňa zhotovená z dreva a ocele. Na vyhliadkovú plošinu tejto 17 metrov vysokej rozhľadne vedie 90 schodov. Z vyhliadkovej plošiny sa vám otvorí krásny výhľad na dunajskú panorámu, Pilišské a Vyšehradské vrchy. Pohľad na trblietavú hladinu Dunaja má svoje čaro najmä pri východe a západe slnka. Vzhľadom na jej nadmorskú výšku, iba 108 m.n.m., ide o jednu z najnižšie položených rozhľadní na Slovensku. K rozhľadni sa dostanete autom a keďže okolo nej vedie medzinárodná cyklotrasa Eurovelo 6, je tiež obľúbenou zastávkou cyklistov.

Ako vyzerajú zaujímavé miesta Podunajska z vtáčej perspektívy? Pozrite si video o vyhliadkach z Komárna a okolia a objavujte krásy južnej časti Nitrianskeho kraja.

Náš tip: Rozhľadne na hranici krajov

Ak ste prešli už všetky rozhľadne v Nitrianskom kraji a máte chuť objavovať ďalej, zaujímavé rozhľadne nájdete aj na hranici Nitrianskeho so susednými krajmi.

Rozhľadňa Panská Javorina

Panská Javorina je druhý najvyšší vrchol na hrebeni pohoria Považský Inovec. Na odlesnenom vrchole Panskej Javoriny bola postavená drevená rozhľadňa. Je vysoká 16 metrov a z jej vyhliadkovej plošiny sa vám pri priaznivých podmienkach naskytne zaujímavý kruhový výhľad nielen na okolité vrchy a kotliny, ale tiež na pohoria Strážovské vrchy, Vtáčnik, Pohronský Inovec, Tribeč, Malé a Biele Karpaty.
Obľúbený vrch leží na hranici Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja, približne sedem kilometrov severne od obce Podhradie a je významnou križovatkou turistických ciest. Najkratšia trasa na túto rozhľadňu vedie z osady Kulháň a trvá necelé 3 hodiny.  Po značených trasách sa sem môžete dostať aj od Duchonky, z Podhradia alebo po hlavnom hrebeni od severu z Inovca alebo od juhu z Novej Lehoty. Pod vrcholom sa nachádza aj drevený prístrešok v tvare štvorbokého ihlana, v ktorom tí odvážnejší môžu aj prenocovať.

Rozhľadna na Marháte

Veľmi obľúbená je turistická rozhľadňa na vrchu Marhát na hranici Nitrianskeho a Trnavského samosprávneho kraja. Táto 17 metrov vysoká rozhľadňa ponúka impozantný výhľad na tri samosprávne kraje – Nitriansky, Trnavský a Bratislavský. Z rozhľadne sa vám naskytne pohľad na pohoria Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik, Biele Karpaty, a krajinu od Galanty cez Nitru, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Nováky a od Tematína po Devín. K rozhľadni sa dostanete z viacerých strán – od obce Hubina, Bojná, Vozokany, Lipovník alebo Nitrianska Blatnica po značenom náučnom chodníku. Z obce Nitrianska Blatnica, od ktorej je vrchol vzdialený približne 5 km vedie k rozhľadni aj cyklotrasa.

Príroda je ideálne miesto na relax, odbúranie stresu, vyčistenie hlavy od negatívnych myšlienok a načerpanie nových síl. Prechádzky prírodou sú vhodné pre všetky vekové kategórie. Prechádzka k väčšine vyššie spomínaných rozhľadní je nenáročná a zvládnete ju aj bez väčšej fyzickej námahy. Odmenou za vynaloženú snahu vám bude nielen dobrý pocit, ale aj krásne výhľady na pestrú prírodu Nitrianskeho kraja. Navštívili ste už niektorú z rozhľadní? Dajte nám vedieť na našich sociálnych sieťach Facebook a Instagram, kde nájdete aj ďalšie inšpirácie a tipy na dovolenku a výlety.