Krížom krážom
s Nitrianskym
pasomlogo-google-play-stiahnut-nitriansky-pas


logo-app-store-stiahnut-nitriansky-pas


Od 15. júna do 15. októbra spoznávaj Nitriansky kraj a vyhraj skvelé ceny!

Ahoj objaviteľ! Pozývame ťa zažiť leto plné objavov s naším virtuálnym cestovným pasom.

Nielen počas leta si naplánuj výlety po vybraných miestach a podujatiach Nitrianskeho kraja, objav jeho prírodné a historické zaujímavosti a zapoj sa do súťaže o skvelé ceny.

Čo môžeš vyhrať?

Hlavná cena: iPhone 15 128GB
2.cena: Bicykel Kellys Spider 30 black 29″
3.cena: Víkendový pobyt vo Wellness Hotel Thermal Štúrovo *** s polpenziou (2 dospelí, 2 deti)
4.cena: Outdoorová kamera GoPro HERO12 Black
5.cena: Let balónom pre 2 osoby

6. Turistická obuv Salewa v hodnote 180 eur v predajni Belda Sport

7.  Zapožičanie lyžiarskeho vybavenia (lyže + lyžiarky + palice) na celú sezónu alebo na školský lyžiarsky zájazd pre dve deti v hodnote 70 eur od Belda Sport

8. Poukážka na jazdu kočom v zámockom parku v Topoľčiankach pre 4 osoby platná v roku 2025

9.-11. Celodenný vstup do bazénov v Thermal Park Nitrava pre 4 osoby

12. Požičanie feratových setov pre 4 osoby na Feratu Zobor Nitra na celý deň

13. Balíček regionálnych produktov Ponitrie v hodnote 50 eur

14.-16. Celodenný rodinný vstup do Thermál Nesvady ( 2 dospelí, 2 deti)

17. Celodenný vstup do bazénov v Thermal Park Nitrava pre 3 osoby

18.-19. Voľný vstup do bazénového sveta s jednorazovým vstupom do saunového sveta pre 2 osoby vo Welness Hotel Patince

20. Servis lyží alebo snowboardu v hodnote 30 eur v Belda Sport

21. Balíček regionálnych produktov Ponitrie v hodnote 30 eur

22.-23. Celodenný vstup do Thermál Nesvady pre 2 osoby

24. 3x vstup do Soľnej jaskyne Nitra

25. Vstup do zubrej zvernice pre celú rodinu s komentovaným výkladom a prehliadkou chovateľského zariadenia

 

Ako to funguje?

  1. Stiahni si aplikáciu Nitriansky pas v  Google Play alebo App Store. Zaregistruj sa vyplnením potrebných údajov. Ak už máš Nitriansky pas z minulého roka, stačí do aplikácie zadať číslo tvojho Nitrianskeho pasu z minulého roka.
  2. V termíne od 15.6.2024 do 15.10.2024 navštevuj vybrané výletné miesta a podujatia v Nitrianskom kraji.
  3. Na každom výletnom mieste otvor aplikáciu Nitriansky pas a naskenuj QR kód, ktorý nájdeš na tabuľke s označením Krížom krážom s Nitrianskym pasom.
  4. Po naskenovaní QR kódu sa body pripíšu do tvojho konta. Body za navštívené miesto je možné získať iba jedenkrát.
  5. Keď nazbieraš min. 75 bodov, budeš zaradený do zlosovania o vecné ceny, ktoré sú zverejnené na www.krizomkrajom.sk/sutaz.
  6. Svoj aktuálny stav bodov ako aj zoznam všetkých zapojených miest nájdeš v aplikácii Nitriansky pas.

Žrebovanie výhercov sa uskutoční 31.10.2024.

O výsledkoch budeš informovaný e-mailom a na našich sociálnych sieťach.

Nitriansky pas lokality súťaže

Nitriansky pas lokality súťaže legenda

Súťažné miesta Nitrianskeho kraja

Archeopark_Martinský_vrch_Nitra_foto_M_Ruttkay-compressed

História Archeopark Martinský vrch, Nitra

Archeopark na Martinskom vrchu je prezentáciou života počas veľkomoravského obdobia. Nájdete tu rekonštrukcie dobových obydlí aj hlinenú pec. Počas slávností Nitra, milá Nitra môžete ochutnať chlieb upečený priamo v hlinenej peci, pozrieť sa do jednotlivých príbytkov a zažiť atmosféru stredoveku. Súčasťou sú aj komentované prehliadky areálu Martinského vrchu so sprievodcom o 11.00, 13.00 a 15.00 (zraz pri hlavnom vstupe do areálu).

Kostol_a_rotunda_v_obci_Bíňa - compressed

História Kostol a rotunda v obci Bíňa

Komentovaná prehliadka kostola a románskej rotundy v obci Bíňa organizovaná 14.7.2024 (nedeľa) v čase 14.00 - 18.00 hod. a 10.8.2024 v čase od 13.00 - 15:00 hod. Využite jedinečnú možnosť nazrieť do interiéru rotundy a dozvedieť sa viac o tejto vzácnej pamiatke. Rotunda v Bíni, zasvätená Dvanástich apoštolom, je vzácny príklad románskej architektúry na Slovensku. Je ojedinelá svojím stavebným riešením, zachovalosťou a jedinečnými románskymi freskami. Jej vznik sa odhaduje na prvú štvrtinu 13. storočia. Spolu s neďalekým kostolom Panny Márie bola súčasťou kláštorného komplexu premonštrátov.

Kostoľany_pod_Tribečom_-_kostol_sv_Juraja square

História Kostol sv. Juraja Kostoľany pod Tríbečom

Predrománsky kostol sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom je jedným z najstarších sakrálnych objektov na Slovensku. Bol postavený koncom 9. storočia. K predrománskemu kostolu s obdĺžnikovou loďou bola v 13.storočí pristavaná románska loď s vežičkou a 20. storočí vznikla novodobá prístavba. Počas 11. storočia bol doplnený o nástenné maľby zobrazujúce archaický výjav Klaňanie sa troch kráľov, ktoré sú v súčasnosti najstaršie dochované maľby na Slovensku. Kostolík je na základe najnovších výskumov jednou z troch najstarších stojacich sakrálnych stavieb na Slovensku pochádzajúcich ešte z veľkomoravského obdobia.

Apponyiovská knižica

História Apponyiovská knižnica

Knižnica sa pýši prívlastkom najkrajšia interiérová knižnica na Slovensku. V súčasnosti obsahuje 8 222 titulov písaných v 12 jazykoch, medzi ktorými nechýbajú vzácne diela od autorov ako sú Macchiavelli, Petrarca, G.Bruno, Galilei, Da Vinci, Schiller, Dumas, Balzac, Newton či Linné. Historickú knižnicu spravuje Slovenská národná knižnica.

Vodný mlyn Bohunice

História Vodný mlyn Bohunice

Mlynárska usadlosť mlynára Pavla Turčana je technickou pamiatkou a verejnosti je otvorená od roku 1978. Bola postavená koncom 19. storočia na samote pri potoku Sikenica v Štampošskej doline. Obytnú časť mlyna tvorí kuchyňa, izba, komora a pivnica.

Budova Múzea Jána Thaina v Nových Zámkoch

História Múzeum Jána Thaina

Múzeum Jána Thaina nesie svoj názov podľa známeho novozámockého rodáka a maliara. Zameriava sa na výskum a dokumentáciu novozámockého regiónu, organizovanie prednášok, besied a tvorivých dielní. Nájdete v ňom archeologickú, historickú, národopisnú expozíciu a expozíciu venovanú životu a dielu A. Bernoláka.

Budova Podunajského múzea v Komárne

História Podunajské múzeum

Podunajské múzeum patrí medzi najstaršie múzeá na Slovensku. Výstavy a expozície sa nachádzajú v troch budovách v centre mesta - Kultúrnom paláci, Ghyczyho paláci a Zichyho paláci. Expozícia sa člení na tri časti: archeologickú, historickú a etnografickú.

Budova Tekovského múzea v Leviciach

História Tekovské múzeum

Múzeum sídli v areáli Levického hradu v priestoroch Kapitánskej budovy a Dobóovského kaštieľa. Vlastní vyše 100 000 kusov zbierkových predmetov z oblasti histórie, archeológie, ľudovej kultúry, výtvarného umenia, numizmatiky a živej a neživej prírody.

Mestske-muzeum-Zlate-Moravce-compressed

História Múzeum v Zlatých Moravciach

Múzeum vlastivedného typu orientované na horné Požitavie. Sídli v barokovom kaštieli rodiny Miggazi. Nájdete v ňom prírodovednú expozíciu a novú modernú expozíciu Rod Migazzi venovanú histórii šľachtickému rodu Migazzi.

Budova Diecézneho múzea na Nitrianskom hrade

História Diecézne múzeum

Prvé diecézne múzeum na Slovensku sa nachádza na nádvorí Nitrianskeho hradu. Je koncipované do dvoch častí. Nájdete v ňom dlhodobú expozíciu literárnych pamiatok spätých s počiatkami kresťanstva a v druhej časti sú vystavené predmety liturgického inštrumentária katedrály.

Budova Ponitrianskeho múzea v Nitre

História Ponitrianske múzeum

Regionálne vlastivedné múzeum sídli v historickej budove Mestského domu v Nitre. V súčasnosti múzeum vlastní viac ako osemdesiatštyri tisíc zbierkových predmetov z oblasti prírodných a spoločenských vied. Nájdete tu stálu expozíciu archeologických nálezov, dlhodobú výstavu o dejinách odievania a dobovom textile, dlhodobú výstavu Nitrianska maľovňa porcelánu a ďalšie výstavy, tvorivé dielne aj vzdelávacie programy.

Rozhľadňa na Vápennom vrchu Skýcov

Príroda Rozhľadňa na Vápennom vrchu

Drevená rozhľadňa stojí na kopci nad obcou Skýcov. K rozhľadni sa dostanete z parkoviska za obcou pri Obrej lavičke v smere na Bošany. Z rozhľadne budete mať krásne výhľady na okolitú krajinu, vrátane neďalekého hradu Hrušov.

rozhľadna_Golianovo_web-2

Príroda Rozhľadňa Golianovo

Na cyklistickom chodníku Nitra – Vráble na hranici obcí Malý Cetín a Golianovo nájdete impozantnú rozhľadňu Golianovo. Táto zaujímavá stavba z dreva a ocele sa týči do výšky 22 metrov. Z dvoch vyhliadkových plošín vo výške 9 metrov a 19 metrov budete mať unikátny výhľad až k hraniciam s Maďarskom.

Ferrata Zobor

Príroda Ferraty Zobor

Sú jediné svojho druhu v Nitrianskom kraji. Pozostávajú z dvoch trás s dvoma rôznymi obtiažnosťami, jednoduchšia trasa nazvaná „brezová“ (obtiažnosť B) a náročnejšia „dubová“ (obtiažnosť B/C). Na lezenie sú potrebné ferratové sety, ktoré sa skladajú zo sedacieho alebo celotelového úväzu, tlmiča pádov s karabínami a prilby. Odporúčame použiť tiež rukavice a tzv. lezeckú odsedku.

Kostol svätého Michala archanjela

História Kostol sv. Michala archanjela v Dražovciach

Miestni mu však nepovedia inak než Dražovský kostolík a spolu s výhľadom vytvára čarovné miesto nad Nitrou, ktoré je obľúbeným objektom fotografov, ale teší sa tiež záujmu zaľúbených párikov, či rodín s deťmi.

Zubria obora

Príroda Zubria zvernica

V dubových lesoch pri Topoľčiankach máte jedinečnú možnosť vidieť zubra európskeho – najväčšieho európskeho cicavca, príbuzného amerického bizóna. Zubor bol kedysi prirodzenou súčasťou európskych lesov a vyskytoval sa aj na našom území, dokonca ešte aj v devätnástom storočí.

duchonka4 bez vodotlače

Príroda Vodná nádrž Duchonka

Využiť 17 ha vodnú plochu môžete na člnkovanie, bicyklovanie na vodných bicykloch či rybolov. Piesočnatá pláž v západnej časti navodí pocit dovolenky pri mori. Okolie vodnej nádrže vás zaujme bohatou ponukou turistických a cykloturistických trás, či výbornými podmienkami na zber húb.

Kravany nad Dunajom 1

Príroda Rozhľadňa Kravany nad Dunajom

Priamo pri dunajskej hrádzi stojí kruhová turistická rozhľadňa zhotovená z dreva a ocele. Na vyhliadkovú plošinu 17 metrov vysokej rozhľadne vedie 90 schodov. Z vyhliadkovej plošiny sa vám otvorí krásny výhľad na dunajskú panorámu, Pilišské a Vyšehradské vrchy. Deti sa zahrajú na detskom ihrisku, dospelí si oddýchnu na lavičkách či ležadlách s výhľadom na Dunaj.

Bátovce

Príroda NCH okolo mesta kráľovien Bátovce

Chodník je označený zelenou značkou a začína na námestí v obci, kde je umiestnená prvá informačná tabuľa, pokračuje Dolnou bránou, prechádza popri priehrade, ďalej ľochárskou oblasťou a končí fantastickým výhľadom na panorámu Bátoviec a širokého okolia. Chodník má dĺžku 5,3 km, terén je nenáročný a jeho absolvovanie trvá asi štyri hodiny.

Zoborský kláštor

História Zoborský kláštor

Ku kláštoru sa viažu aj najstaršie a najcennejšie písomné doklady z nášho územia – Zoborské listiny z rokov 1111 a 1113. Pomocou 3D rozšírenej reality si môžete prezrieť dávnu podobu Zoborského kláštora a nahliadnuť do príbytku a života kamaldulského mnícha.

Nitriansky hrad

História Nitriansky hrad

Bol postavený na mieste slovanského hradiska, sídla nitrianskych kniežat a veľkomoravských panovníkov. Vstúpte do okúzľujúcej Katedrály sv. Emeráma, kazemát, Vazulovej veže a objavujte poklady v Diecéznom múzeu. V letnej sezóne si vychutnajte film či koncert pod holým nebom v Gotickej priekope.

Rotunda sv. Juraja

História Rotunda sv. Juraja Nitrianska Blatnica

Až archeologický výskum v 70. rokoch minulého storočia odhalil, že história rotundy siaha až do 9. storočia a nebola postavená až v 16. storočí ako sa dovtedy mylne predpokladalo. Komentovanú prehliadku rotundy môžete absolvovať každú sobotu.

Hradisko Valy Bojná

História Hradisko Valy Bojná

Hradisko Valy je rekonštrukciou osídlenia Slovanov priamo v prírode. V 9. storočí bolo významným opevneným mocenským centrom, ležiacim na obchodnej ceste medzi Ponitrím a Považím, v ktorom obyvatelia prijali kresťanstvo ešte pred príchodom sv. Cyrila a Metoda.

Rímsky tábor Kelemantia v Iži

História Rímsky tábor v Iži

Tábor zaberal plochu viac ako 3 ha a bol obklopený dvojitými priekopami, hlinenými valmi a dreveným obranným múrom. V 4. storočí bola pevnosť spustošená barbarmi a dnes je jej areál upravený na spôsob múzea v prírode. Môžete tu vidieť časti pôvodných i zrekonštruovaných objektov.

Historická budova

História Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo

V centre Hurbanova obklopená historickým parkom sa nachádza najstaršia slovenská hvezdáreň, ktorej história siaha až do roku 1871. Hvezdáreň je prístupná verejnosti a návštevníkov čaká pestrý program pre deti i dospelých a atraktívne digitálne planetárium. Okrem výskumu sa hvezdáreň venuje aj výchovno – vzdelávacej činnosti.

Pevnostný systém Komárna

História Pevnostný systém Komárna

Komárňanská pevnosť je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou svojho druhu na Slovensku. Jej areál tvorí viacero objektov, ktoré slúžili ako sklady, obytné priestory či kancelárie. Návštevníci môžu absolvovať prehliadku s odborným výkladom a dozvedieť sa zaujímavé fakty o tomto unikátnom systéme stavieb.

Hrad Gýmeš

História Hrad Gýmeš

Traduje sa, že hostí na hrade vítali tzv. lopatovým tancom. Hosť dostal štyri údery lopatou a až potom bol zapísaný do knihy hostí. Navštívte hrad a overte si túto poveru. K hradu vedú turistické trasy z obce Kostoľany pod Tribečom alebo rekreačného strediska Remitáž.

Múzeum skalné obydlia Brhlovce

História Skalné obydlia Brhlovce

Komplex skalných obydlí vytesaných do tufu je slovenským unikátom a vzácnym klenotom, ktorý stále mnohí nepoznajú. Tieto obydlia slúžili ako ochrana pred Turkami, neskôr ako domy pre chudobných. Mnohé z nich sú dodnes obývané, iné slúžia ako hospodárske budovy či vínne pivnice. Zaujímavosťou je, že v lete chladia a v zime hrejú. Vzácne tufové obydlia sú pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a jednou z expozícií Tekovského múzea v Leviciach.

Zámok Topolčianky

História Kaštieľ a Zámok Topoľčianky

V minulosti bol letným sídlom Habsburgovcov, po prvej svetovej vojne slúžil ako prezidentské letovisko. Návštevníci môžu obdivovať bohatú knižnicu s vyše 14-tisíc zväzkami, dobový interiér, vzácny nábytok, obrazovú výzdobu a zbierky keramiky a porcelánu.

zeliezovce_04_web

História Pamätná izba F. Schuberta Želiezovce

Mestské múzeum a pamätnú izbu rakúskeho hudobného skladateľa Franza Schuberta, ktorý pôsobil v Želiezovciach, nájdete v Sovom zámočku len pár metrov od Esterházyho kaštieľa.

Arborétum Mlyňany

Príroda Arborétum Mlyňany

Celý areál sa skladá z piatich tematických častí a vlastnej škôlky, kde si môžete zakúpiť dopestované dreviny a kvetiny. Časť arboréta je venovaná aj Slovensku a časť od vstupu až ku kaštieľu je venovaná kvetom a rozáriu.

Horšianska dolina

Príroda Horšianska dolina

Neďaleko Levíc, v severnej časti Podunajskej pahorkatiny môžete nájsť tajomnú dolinu plnú prírodných krás. Turisticko-náučný chodník v Horšianskej doline je prístupný pre všetkých, ktorí majú radi prírodu a spoznávajú nové zákutia Slovenska.

Pukanec_06_web

Príroda NCH Po stopách rudného baníctva Pukanec

Spoznajte nielen históriu baníctva bývalého kráľovského banského mesta v Pukanec vďaka náučnému chodníku, ktorý začína na námestí pred evanjelickým kostolom. Počas 4 hodinovej trasy sa dozviete zaujímavosti o baníctve v tejto oblasti.

Národný žrebčín Topoľčianky (5)

Príroda Národný žrebčín Topoľčianky

Súčasťou komplexu je aj hipologická expozícia s exponátmi, ktoré zaujmú širokú laickú, ale i odbornú verejnosť. Za hranicami Slovenska je žrebčín známy hlavne vďaka štvorylke a klasickej škole s lipicanskými žrebcami.

lavička sturovo

Príroda Lavička s výhľadom Štúrovo

Počas prechádzky po nábreží Dunaja sa zastavte a vychutnajte si krásny výhľad. V blízkosti mosta Márie Valérie sa nachádza vyhliadková lavička, ktorá zároveň slúži ako fotorám. Urobte si fotku s Ostrihomskou bazilikou v pozadí, alebo si sadnite a kochajte sa výhľadom na vody Dunaja a okolitú panorámu.

Na stiahnutie

Infoleták k súťaži 662,05 KB
Ceny do súťaže 140,35 KB
Pravidlá a súťažné podmienky 241,88 KB