Želiezovce – malé mesto s veľkým príbehom. Vďaka grófskej rodine Esterházyovcov sa so Želiezovcami už navždy spájajú mená dvoch svetových velikánov.

zeliezovce_07_web

Neobjavený skvost južného Slovenska

Želiezovce sa nachádzajú na východe Podunajskej pahorkatiny, na pravom brehu rieky Hron. Počtom obyvateľov sa radia medzi malé mestá, no bohatá história radí Želiezovce medzi velikánov. Koncom 19. storočia sa stali sídlom šľachtickej rodiny Esterházyovcov, vďaka ktorým sa do Želiezoviec dostali dnes slávne historické osobnosti ako skladateľ Franz Schubert a rodina Sacherovcov. Dobrá klíma, výhodná poloha, rieka Hron, neďaleké kúpaliská v Štúrove, Santovke, Dudinciach i Podhájskej spolu s historickými pamiatky a nevšednými príbehmi dotvárajú celkovú atmosféru tohto mestečka.

zeliezovce_04_web

Pamätná izba Franza Schuberta

Pri svojom putovaní po Želiezovciach určite nevynechajte návštevu Mestského múzea a pamätnej izby Franza Schuberta, ktoré dokumentuje históriu Želiezoviec a okolia. Múzeum nájdete v Sovom zámočku. Táto klasicistická budova bola postavená v roku 1822 doslova len pár metrov od Esterházyho kaštieľa. Budovu dal postaviť gróf Ján Karol Esterházy, aby v nej mohol byť ubytovaný rakúsky hudobný skladateľ Franz Schubert pri svojej druhej návšteve Želiezoviec. Prvýkrát bol F. Schubert pozvaný do Želiezoviec v roku 1818 ako učiteľ hudby. Vyučoval dcéry grófa Esterházyho hru na klavír. Pri svojej prvej návšteve bol ubytovaný priamo v kaštieli. Pri druhej návšteve však už nebolo vhodné, aby mladý umelec býval pod jednou strechou s dospievajúcimi dcérami grófa Esterházyho. Počas svojho druhého pôsobenia sa, vtedy už chorý Franz Schubert, platonicky zamiloval do mladšej z dcér, Karolíny Esterházy. Pokojné malomestské prostredie a beznádejná platonická láska ho inšpirovali ku skomponovaniu dnes už svetoznámych skladieb.

20221025_095313

Soví zámoček

A prečo Soví zámoček? Svoje pomenovanie dostal po dodnes viditeľnom vyobrazení sovy – znaku múdrosti, na čelnej strane budovy. Franz Schubert strávil v Sovom zámočku v izbe na poschodí štyri mesiace. Práve tam nájdete jeho pamätnú izbu plnú zaujímavých predmetov. Môžete vidieť jeho originálnu korešpondenciu a osobné predmety.
V múzeu je tiež množstvo exponátov od dôb neolitu cez časy rímskej ríše, 2. svetovej vojny ako aj nedávnej minulosti. Medzi exponátmi nechýbajú ani ukážky želiezovskej kultúry, zbierky charakteristických neolitických črepín a keramiky.

20221025_092729

Legendárny Franz Sacher

Budova dnešného múzea ponúka ešte jednu zaujímavosť. Na prízemí budovy bola umiestnená kuchyňa, v ktorej v rokoch 1842 – 1943 pôsobil Franz Sacher. Je vám toto meno známe? Niet divu. Franz Sacher, rakúsky kuchár, sa do Želiezoviec dostal na pozvanie grófky Roziny Esterházy de Galantha, vdovy po už spomínanom Jánovi Karolovi Esterházym a stal sa šéfkuchárom rodiny Esterházyovcov. V Želiezovciach sa narodil aj jeho syn Eduard, ktorý sa neskôr stal autorom slávnej Sacherovej torty. Po skončení služby u Esterházyovcov kúpil vo Viedni hotel a vybudoval dnes už ikonickú sieť luxusných hotelov Sacher. Kúsok od múzea sa nachádza dom, v ktorom počas svojho pôsobenia v Želiezovciach býval Franz Sacher s rodinou.

20221025_112155

Kaštiel rodiny Esterházy

Na skok od Sovieho zámočku sa nachádza kaštieľ rodiny Esterházyovcov. Kaštieľ bol postavený v roku 1720 a slúžil ako letné sídlo rodiny. Baroková stavba bola v 19. storočí prestavaná v klasicistickom štýle. Aktuálne je kaštieľ rekonštruovaný. Obklopuje ho nádherný park s potokom, v ktorom sa nachádzajú vzácne staré a mohutné dreviny ako platany, duby a tisovec dvojradový. V parku nájdete aj symbolický cintorín grófskych psov, ku ktorému sa tiež viaže zaujímavý príbeh. Aj napriek prebiehajúcej rekonštrukcii je kaštieľ stále impozantnou budovou.

zeliezovce_12_web

Kostol s rímskym sarkofágom

V Želiezovciach určite nevynechajte ani návštevu kostola sv. Jakuba. Vďaka dobrodružnému ťaženiu s cieľom pomstiť vraždu brata kráľa Ľudovíta Veľkého Anjou, sa v roku 1348 prostredný syn hlavného župana Tekova, Juraj, dostal do Neapolu, kde nie práve najčestnejším spôsobom nahonobil veľký majetok. Ako skrýšu na prevoz nakradnutých cenností do Želiezoviec použil ukradnutý kamenný rímsky sarkofág. Prevoz sa mu bez problémov podaril, ale pod ťarchou svedomia sa rozhodol učiniť pokánie. Začal a financoval výstavbu gotického želiezovského kostola, do ktorého umiestnil sarkofág. Sarkofág dodnes slúži ako podstavec oltára.

zeliezovce_10_web

Srdce grófa Esterházyho

Na cintoríne v Želiezovciach sa nachádza aj miesto posledného odpočinku rodiny Esterházyovcov. V rodinnom mauzóleu odpočíva 11 členov rodu Esterházyovcov. Ján Karol Esterházy de Galantha je pochovaný v Galante, no keďže Želiezovce boli jeho srdcovou záležitosťou, jeho srdce je uložené v hrobke vedľa jeho manželky Roziny.

Pokiaľ vás príbehy spojené so Želiezovcami zaujali a chcete vedieť viac, určite navštívte toto neveľké mestečko neďaleko Levíc a nechajte sa vtiahnuť do historických príbehov cez pútavý výklad miestneho historika a sprievodcu, pána Pavla Polku, ktorý urobí z návštevy Želiezoviec nezabudnuteľný zážitok. A na záver návštevy si môžete dopriať sladkú odmenu – Sacherovu tortu v miestnej cukrárni.

 

(zdroj: Pavel Polka; Región Tekov)