Obec rozprestierajúca sa na úpätí pohorí Tribeč a Pohronský Inovec plná atrakcií pre malých i veľkých. Vďaka výhodnej polohe, jedinečnému kultúrnemu a prírodnému bohatstvu sa Topoľčianky stávajú čoraz viac vyhľadávanejším cieľom domácich i zahraničných turistov.

Zámok Topolčianky

Národný žrebčín Topoľčianky, š. p. dnes patrí medzi najvýznamnejšie svetové žrebčíny. Právom ho možno zaradiť ku kultúrnemu dedičstvu národa. Špecializované zariadenie pre chov koní svojou architektúrou, urbanistickým riešením a citlivým zakomponovaním vzácnych historických budov do okolitej prírody je známkou výnimočného talentu a vysokej odbornosti vtedajších projektantov a stavbárov.  

Zámok Topoľčianky je dlhodobo dominantou a pýchou obce. Niekdajšie klasicistické letné sídlo československých prezidentov. Ponúka priestory vhodné na usporiadanie kongresov, školení, seminárov, sympózií, obchodných stretnutí čí prezentácií. Tri renesančné krídla zámku slúžia v súčasnosti ako hotelová časť. Nachádza sa tu aj významná zámocká knižnica s viac ako 14 000 zväzkami. Je obklopený rozsiahlym anglickým parkom, ktorý patrí k najvýznamnejším prírodno-krajinárskym parkom na Slovensku. Vybudovaný je v anglickom štýle, ktorého základnou požiadavkou je priblížiť sa čo najviac k voľnej prírode. Je tvorený voľnými plochami, ktoré sú doplňované skupinami stromov, vodnými plochami, drobnou architektúrou a v konečnej fáze voľne prechádza do voľnej prírody.

Národný žrebčín Topoľčianky (5)

Hipologické múzeum
Hipologického múzeum v Topoľčiankach je jediným svojho druhu na Slovensku. 
Návštevníci hipologického múzea sa prostredníctvom fotodokumentačného materiálu oboznámia s pôvodnými i novými objektmi žrebčína, s osobnosťami, ktoré sa najviac zaslúžili o rozvoj chovu koní, aj so športovými úspechmi. Menších návštevníkov upútajú konské chomúty, sedlá, rôzne druhy postrojov, vybavenie kováčskej dielne a vyše 2000 iných exponátov. Na dvore sa nachádza expozícia kočiarov a vozov.

Národopisné múzeum
Návštevníkom približuje život ľudí na vidieku z prelomu 19.-20. storočia prostredníctvom historických predmetov. Okrem používaných základných životných potrieb sa tam nachádzajú aj také predmety ako krosná, kolovrátok, lampáš a pod. Pre mladú generáciu je to dnes, už neznámy svet, avšak dôležitý pre poznanie svojej identity. 

 

Château Topoľčianky

Vinárstvo Château Topoľčianky ponúka degustácie, ktoré je možné spestriť snúbením jedla a vína. V ponuke sú špeciality slovenskej kuchyne a vynikajúce jedlá z diviny z okolitých lesov. Vyberte si jedinečné miesto pre školenia, teambuildingy či prezentácie v netradičnom prostredí vinárstva Château Topoľčianky.

Vinárstvo ponúka:

  • Nové priestory s kapacitou 80 hostí
  • Prehliadka vinárstva a vinohradov
  • Široká ponuka vín
  • Špičková gastronómia
  • Technické vybavenie
  • Ubytovanie
Hrad Hrušov

Čo navštíviť v okolí?

Zrúcanina hradu Hrušov
Hrad postavený v 13. storočí zabezpečoval kontrolu horského priechodu vedúceho z Požitavia na Ponitrie. Význam hradu vzrástol v 14. storočí, keď sa stal strediskom panstva s výnosnými zlatonosnými potokmi. V roku 1708 bol Hrušov vyrabovaný cisárskymi vojskami. Odvtedy je hrad opustený. Priamo na hrade je požičovňa horských kolobežiek, odkiaľ si viete urobiť 9 km výlet prírodou do obce Topoľčianky.

Pstruhový raj
Zážitkové stredisko nachádzajúce sa asi 2 km za obcou Topoľčianky (smer Skýcov). V príjemnom prostredí si môžete uloviť vlastného pstruha, deti nepochybne zaujme mini farmársky dvor.

Topolcianky

Zubria zvernica | OZ Topoľčianky 
Len tu na Slovensku môžete vidieť Zubra európskeho – najväčšieho cicavca Európy. Asi 10 km od Topoľčianok (smer Lovce) leží od roku 1958 Zubria zvernica. Jej poslaním bolo prispieť k záchrane Zubra hôrneho, nakoľko v čase jej vzniku žilo na celom svete iba 150 jedincov tohto druhu. 

Kde sa môžete ubytovať?

Château Topoľčianky

Tipy na zážitky

Za vínom do Topoľčianok
Po prehliadke malebného zámku vás čaká gastronomický zážitok vo vinárstve , sabráž sektu, prehliadka pivničných priestorov a archívu spojená s degustáciou vín a ochutnávkou divinového gulášu. Možnosť nahliadnuť do vinohradu v sprievode someliéra. Ubytovanie priamo v Topoľčiankach. Druhý deň odporúčame výlet na zrúcaninu hradu Hrušov alebo do Arboréta v Tesárskych Mlyňanoch. 

Oberačka v topoľčianskom vinohrade
Skúsili ste u oberanie hrozna vo vinohrade? Ak nie, Topoľčianky sú tým správnym miestom. Okrem samotnej aktivity vo viniciach je pre vás prichystaný chutný obed a degustácia 4 vzoriek vína spojená aj so slepou degustáciou. Trvanie programu je 4 hodiny.

Viac informácií a ďalšie zážitky