Navštívte Kraj moruše čiernej a objavte „mesto kráľovien“ Bátovce. Táto malebná dedinka sa nachádza severovýchodne od Levíc na hlavnej ceste do Banskej Štiavnice a neďaleko kúpeľného mesta Dudince.

Batovce_05_web

Bátovce ležia obklopené nádhernou prírodou v centre Bátovskej doliny, na sútoku potokov Sikenica a Jabloňovka. Dnes sú obývané 1165 obyvateľmi, v minulosti však boli kráľovským mestom.

Viete, že ponad Sikenicu vedie kamenný barokový most? Bol postavený v roku 1780 a dodnes plne slúži cestnej premávke.

Batovce_06

Prečo Mesto Kráľovien?

Prvá písomná zmienka o Bátovciach sa nachádza vo falošnej zakladacej listine opátstva v Bakonybéli, ktorou mal kráľ Štefan I. darovať opátstvu sv. Maurícia trhové  mýto. Listina z uvedeného roka je síce falošná, ale bátovské mýto v stredoveku tomuto opátstvu naozaj patrilo. Zmienka o Bátovciach znie: „tributa de Foro Regine“, čo znamená,  že Bátovce boli v ranom stredoveku trhovým strediskom, ktoré patrilo k majetkom kráľovnej.

SQ1A6846a

Gazdovské trhy

Podobne ako Pukanec, aj Bátovce boli v trinástom storočí osídlené nemeckými banskými inžiniermi a robotníkmi. V Bátovciach však nepracovali, ale obchodovali na trhoch, ktoré majú v Bátovciach dlhú tradíciu. Práve kvôli trhom majú Bátovce neodmysliteľný prívlastok “mesto kráľovien“. Už v ranom stredoveku boli trhovým strediskom, ktoré patrilo k majetkom kráľovnej. Trhy v Bátovciach však nie sú vecou histórie. Aj dnes sa tu uskutočňujú pravidelné Gazdovské trhy a vychýrený Bátovský jarmok, ktorý každoročne navštevuje až 5000 návštevníkov.

Batovce_08

Sakrálne a historické pamiatky

Už z diaľky niekoľkých kilometrov sa vyníma rímskokatolícky kostol sv. Martina. Táto pôvodne románska stavba pochádza z prvej polovice 13. storočia a jej pôvodná románska loď patrí svojimi rozmermi medzi najväčšie svojho druhu na našom území. To veľa naznačuje o význame Bátoviec v čase výstavby prvého kostola. Krásu oltárov a nástenných malieb v interiéri kostola ocení aj návštevník, ktorý nie je fanúšikom histórie a architektúry.

 

Batovce_03_web

Podobne ako v Pukanci, aj do Bátoviec priniesli nemeckí obyvatelia evanjelickú konfesiu. Bátovce sa teda tiež môžu pýšiť dvoma výraznými kostolmi. Evanjelický kostol z r. 1873 je národná kultúrna pamiatka Slovenska. Pohľad na kostol zvonku je monumentálny, to však nie je nič v porovnaní s pohľadom, ktorý sa návštevníkovi naskytne vo vnútri. Pravidelné čisté línie a obrovský priestor dávajú tušiť skvelú akustiku nielen počas bohoslužieb, ale aj koncertov.

Batovce_14_web

Kúria

Pôvodne zemianska kúria má bohatú históriu a mala aj bohaté využitie. Podľa dostupných informácií slúžila ako krčma, na poschodí bola tančiareň, pivnica slúžila ako obecná väznica. Dnes je v zrekonštruovaných priestoroch sobášna sieň, na poschodí je malé obecné múzeum približujúce život v obci kedysi. Návštevník si môže pozrieť zariadenie sedliackej izby, pracovné nástroje na gazdovstve, historické fotografie a rôzne písomné dokumenty. Pobaví aj expozícia kuriozít socializmu, z ktorých mnohé si pamätáme ako súčasť našich domácností.

Batovce_19

Máte chuť na výlet do prírody?

Z námestia Bátoviec vedie 5 kilometrov náučný chodník „Okolo mesta kráľovien“, ktorý vám predstaví tunajšie prírodné atraktivity. Chodník má dĺžku 5,3 km. Terén je nenáročný a jeho absolvovanie trvá asi štyri hodiny. Chodník je označený zelenou značkou a začína na námestí v obci, kde je umiestnená prvá informačná tabuľa.
Prvou zastávkou, kde budete chcieť stráviť pár chvíľ, je vodná nádrž Lipovina. Jej okolie ponúka možnosť opekačky, rybári možno využijú príležitosť uloviť kapra

Náučný chodník však pokračuje ďalej a na druhom brehu vodnej nádrže objavíte lesný chodík, ktorým sa dostanete ku tradičným vinohradníckym ľochom –  vínnym pivniciam. Dnes slúžia prevažne na rekreačné účely ako chaty, niektorí obyvatelia tu však stále spracúvajú alebo skladujú víno. Od ľochov je krásny výhľad na dominanty obce.
Popri nenáročnej turistike vhodnej aj pre rodiny s deťmi sa dozviete veľa zaujímavých informácií. Chodník je ideálny na príjemnú prechádzku v každom ročnom období.

SQ1A6808a

Tip na zážitok

Určite nevynechajte návštevu tradičného gazdovského trhu v Bátovciach. Funguje už viac ako rok a stojí za ním občianske združenie Tekov Hont, gazdovský spolok Hont Tekov a obec Bátovce. Všetci zúčastnení sú presvedčení o tom, že to celé má zmysel. Že je potrebné sa vrátiť späť ku gazdovstvu, potravinovej sebestačnosti, lokálnym produktom a lokálnej ekonomike samotnej. Gazdovský trh sa koná každú sobotu od 7:30 do 12:00 hod v gazdovskom dvore na námestí v obci Bátovce. Našiel si svojich opakovaných aj sporadických návštevníkov, vždy príde aj niekto nový. Spolok Hont Tekov a OZ Tekov Hont sa snažia o to podstatné, aby ponúkaný sortiment bol naozaj predávajúcimi aj pestovaný či vyrábaný z lokálnych surovín.

 

Viac o Gazdovských trhoch nájdete tu