Správy

Víno

8. novembra 2022

Ocenenia zo svetovej súťaže vín udelené vínam z Tekovského regiónu potvrdili, že Nitriansky kraj je kraj kvalitného vína. Najlepšie červené víno vo svojej kategórii, Signature Dunaj D.S.C. 2018, nájdete v ponuke rodinného vinárstva Nichta.

Najväčšia súťaž vín na svete – AWC Vienna pozná svojich víťazov.

Vyhlásenie oficiálnych výsledkov v nedeľu 30. októbra v priestoroch Viedenskej radnice prialo vínam zo srdca regiónu Tekov!

Najlepším červeným vínom vo svojej kategórii bol vyhlásený Signature Dunaj D.S.C. 2018 z rodinného vinárstva Nichta nachádzajúceho sa v tradičnej vinohradníckej obci Čajkov.

Na najväčšej svetovej výstave vín AWC Vienna získal úctihodných 93,8 bodov a uspel v konkurencií 11 342 vín od 1 588 producentov zo 43 krajín sveta. V jeho vôni dominuje kôstkové ovocie, čučoriedky s tónmi višní v čokoláde. Bohatá chuť tohto Dunaju je postavená na ovocí s tónmi sladkého drievka, vanilky a škorice. Víno má veľmi mäkké taníny a sladší, termický záver. Dunaj je výbornou voľbou k sviečkovej z jeleňa na smotane s domácou žemľovou knedľou.

Na tejto súťaži bodoval aj Rizling vlašský Kruhy D.S.C. 2021, taktiež z produkcie vinárstva Nichta, ktorý získal 91,9 bodov a skončil na druhom mieste spomedzi všetkých Rizlingov vlašských. Tento vážny suchý Vlašák s vôňou rozkvitnutej lúky, zrelých jabĺčok a limetky má plné telo vyzdvihnuté harmóniou zvyškového cukru a sviežej kyseliny. Ide o veľmi elegantné pitie, ktoré poteší aj po pobyte vo vašom archíve. Podávajte ho zachladený na 11 °C k pečenému pstruhovi s krustou z vlašských orechov. 

Vďaka účasti ich vín medzi TOP 3 vínami v danej kategórií, mali Nichtovci možnosť prezentovať produkty ich práce priamo počas vyhlásenia výsledkov a upriamiť pozornosť účastníkov na ich jedinečný vulkanický región. K dvojici ocenených vín so sebou do Viedne zobrali aj Frankovku modrú z ročníka 2018. Chceli našim rakúskym susedom ukázať, že vína z tejto odrody sú naozaj pýchou celej Strednej Európy a svoje pevné miesto má aj na Slovensku.