Správy

29. februára 2024

Vďaka novej modernej expozícii v Múzeu v Zlatých Moravciach ožíva fascinujúci príbeh rodu Migazzi v modernom prevedení. Spoznajte životné príbehy a osudy štyroch dcér Viliama a Antónie Migazziových - Irmy, Eugénie, Vilmy a Antónie prostredníctvom interaktívnej expozície.

Návštevníci múzea v Zlatých Moravciach sa môžu tešiť na úplne nový zážitok, vďaka novej expozícii s názvom „Rod Migazzi„. Táto expozícia, ktorá bola oficiálne otvorená 29. februára 2024, prináša do múzea novú dimenziu a oživuje príbeh rodu Migazzi – významného šľachtického rodu.

Pôvodná expozícia, zameraná na archeológiu, históriu, numizmatiku a etnológiu, ustúpila miesto moderným výstavným priestorom s plochou približne 100 m2. Tieto priestory sú venované životnému príbehu šľachtického rodu Migazzi a prinášajú nový fascinujúci pohľad na život, príbehy a minulosť tohto významného rodu.

Jednou z najatraktívnejších častí novej expozície sú životné príbehy štyroch dcér Viliama a Antónie Migazziových – Irmy, Eugénie, Vilmy a Antónie. Ich príbehy a osudy ožívajú prostredníctvom histórie, fotografií a zbierkových predmetov, ktoré sú v múzeu vystavené. Jedným z najväčších klenotov expozície je nepochybne donačná listina z roku 1779 vydaná Máriou Teréziou pre kardinála Krištofa Migazziho, zakladateľa zlatomoraveckej uhorskej vetvy rodu, ktorý bol hlavou a patriarchom rodu.

Návštevníci nájdu v expozícii aj inštaláciu čajového salónika s predmetmi, ktoré vlastnili a používali členovia rodu Migazzi, ako aj časť s odevmi a odevnými súčasťami, prezentujúcimi spôsob odievania v dobe, v ktorej žila rodina grófa Viliama Migazziho.

Kolektív múzea venoval príprave expozície takmer dva roky, počas ktorých zozbierali viac i menej známe informácie o rodine Migazzi.
Nová expozícia zodpovedá súčasným trendom a nárokom na moderné múzejné výstavníctvo. Nejde len statickú výstavu, ale expozícia využíva aj moderné technológie, ako je videoprojekcia, zvukový sprievodca a projekčná stena, aby návštevníkom poskytla interaktívny a pútavý zážitok.

Okrem toho múzeum pripravuje aj edukačný program pre žiakov základných a stredných škôl, aby sa im priblížila história rodu Migazziovcov.

Múzeum v Zlatých Moravciach je expozitúrou Ponitrianskeho múzea a sídli v Migazziovskom kaštieli.