Správy

31. augusta 2022

Od 1. septembra 2022 môžu všetci milovníci prírody, športu a adrenalínových zážitkov vyskúšať prvé ferraty v Nitrianskom kraji. Na vrchol Pyramídy sa môžete dostať jednou z dvoch zabezpečených lezeckých ciest s obtiažnostou B a B/C. Potrebné ferratové sety si môžete zapožičať v Penzióne ARTin na Svätourbanskej 37.

Od 1. septembra 2022 budú Nitrianske ferraty sprístupnené pre verejnosť. Ide o prvé ferraty na území Nitrianskeho samosprávneho kraja a tiež prvé na území západného Slovenska.

S myšlienkou vybudovania ferrát, zabezpečených lezeckých ciest, na skale pod Pyramídou v Nitre prišli členovia Nitrianskeho horského spolku. Výstavbu ferrát objednala a financovala Krajská organizácia cestovného ruchu Nitriansky kraj.

Celý projekt je výsledkom spolupráce KOCR, NOCR, TIC Nitra, Nitrianskeho horského spolku a Zoborského skrášľovacieho spolku. Vlastníkom parciel, na ktorých sú ferratové cesty vybudované, je Nitrianske biskupstvo.

Prvé ferraty v Nitrianskom kraji pozostávajú z dvoch samostatných výstupových trás, Brezová a Dubová, s obtiažnosťou B a obtiažnosťou B/C. Turistom umožnia dostať sa až na vrchol skalného piliera vrchu Pyramída na Zobore. Nitrianske ferraty sú jednosmerné. Pre verejnosť sú voľne prístupné až do 30.11., kedy sa začne zimná uzávera. V zmysle prevádzkového poriadku je na ne možné vstupovať v čase dostatočného denného osvetlenia, t. j. asi hodinu po východe slnka a hodinu pred západnom slnka.

 

Na lezenie sú potrebné ferratové sety, ktoré sú zložené zo sedacieho alebo celotelového úväzu, tlmiča pádov s karabínami a prilby, ktorá je povinná. Odporúčaná je pevná turistická obuv a tiež rukavice.

Vstup detí do 15 rokov bez sprievodu a trvalého dozoru dospelej osoby je zakázaný. Deťom s výškou pod 1,5 metra sa vstup na ferraty neodporúča, hrozí totiž, že nedosiahnu na istiace prvky a zaseknú sa v exponovanom teréne. Vstup na ferraty je na vlastné riziko.
Podľa prevádzkového poriadku je pohyb na ferratách možný len na vlastné riziko. Za akékoľvek vzniknuté škody nepreberá vlastník a správca ferrát žiadnu zodpovednosť.

Ferratové sety si turisti môžu zapožičať za poplatok u prevádzkovateľa, ktorým je Zoborský skrášľovací spolok. Sety sú k dispozícii v Penzióne ARTin na Svätourbanskej 37 v Nitre, pri ktorom bola kedysi nástupná stanica dnes už neexistujúcej lanovky vedúcej na Pyramídu. Záujemcovia tu zároveň dostanú inštruktáž ako sety správne použiť.

Všetky potrebné informácie, informácie o výstroji, prevádzkový poriadok aj inštruktážne videá nájdu záujemcovia na webovej stránke viaferratazobor.sk.