Nitra, matka slovenských miest, v ktorej dal knieža Pribina postaviť a vysvätiť prvý kresťanský kostol na území Slovenska.

Starobylá Nitra je jedným z najstarších miest na Slovensku. Vedeli ste, že vznikla na siedmich pahorkoch podobne ako Rím? Územie Nitry je nepretržite obývané takmer tridsaťtisíc rokov, a preto je Nitra doslova rajom pre archeológov. Nitra má nielen bohatú históriu spájajúcu sa najmä s kniežaťom Pribinom, Veľkou Moravou a solúnskymi bratmi Cyrilom a Metodom, ale v posledných desaťročiach bola aj významným centrom poľnohospodárstva. Nitra je často označovaná aj ako „mesto mladých“, keďže v nej sídlia dve vysoké školy, Univerzita Konštantína Filozofa a Slovenská poľnohospodárska univerzita. So svojimi 76 223 obyvateľmi je v súčasnosti piatym najväčším mestom na Slovensku.

Sv. Cyril a Metod

Míľniky histórie

Prví obyvatelia sa na území Nitry objavili v dávnom praveku. Po sťahovaní národov sa na území dnešnej Nitry usadili Slovania. V roku 623 franský kupec Samo prispel k zvrhnutiu nadvlády Avarov nad Slovanmi a vznikla Samova ríša, ktorej centrom boli pravdepodobne Nitra a Bratislava. V 9. storočí bola Nitra sídlom Nitrianskeho kniežactva a vládol tu knieža Pribina. Ten dal v roku 828 v Nitre postaviť prvý kresťanský kostol. V čase Veľkej Moravy boli na toto územie pozvaní solúnski bratia Konštantín a Metod, ktorí šírili kresťanskú vieru v rodnej reči našich predkov. Konštantínovi vďačíme aj za prvé slovanské písmo. V roku 993 bol na vrchu Zobor postavený benediktínsky kláštor sv. Hypolita, ktorý je najstarším kláštorom na Slovensku. Ku kláštoru sa viažu aj dva najstaršie zachované listinné originály z územia Slovenska, tzv. Zoborské listiny, ktoré vznikli v rokoch 1111 a 1113. Roku 1248 sa Nitra stala kráľovským mestom. O štyridsať rokov neskôr kráľ daroval Nitru a hrad nitrianskym biskupom, a tým sa mesto dostalo do nižšej právnej kategórie. Avšak aj naďalej bola Nitra biskupským sídlom a vďaka tomu aj významným centrom. Najväčší rozvoj mesta nastal po druhej svetovej vojne a Nitra sa stala centrom poľnohospodárstva.

 

 

 

Test titulok

Nitriansky hrad

Jednoznačne najdominantnejšou pamiatkou mesta, ktorú by žiadny turista nemal vynechať, je Nitriansky hrad. Hrad stojí na mieste starého slovanského hradiska, pôvodne obklopeného riekou Nitra. Hradný komplex pozostáva z katedrály, biskupského paláca, fortifikačných hradieb a hospodárskych budov. Dominantou hradu je starobylá Katedrála sv. Emeráma s krásnou barokovou výzdobou. Katedrálna veža bola verejnosti sprístupnená v roku 2015. Steny katedrálnej veže zdobia liturgické rúcha z rôznych období. Z veže sa vám naskytne krásny výhľad na celé mesto. Na nádvorí hradu sa nachádza Diecézne múzeum. Nájdete v ňom časť venovanú literárnym pamiatkam úzko spätých s počiatkami kresťanstva na našom území a klenotnicu, v ktorej sú vystavené predmety z liturgického inštrumentária katedrály. V múre opevnenia si môžete prezrieť archeologickú expozíciu Kazematy. Biskupský palác je sídlom nitrianskeho biskupa. Verejnosti je sprístupnený iba raz ročne, 5. júla na sviatok sv. Cyrila a Metoda.

 

Náš tip
Priamo pod hradným múrom Nitrianskeho hradu nájdete štýlovú reštauráciu, Castellum Cafe, v ktorej sa spája historická architektúra so súčasnou. Okrem výborného jedla a kávy si vychutnáte aj výhľad na Nitru.

pribinovonam

Horné mesto

Horné mesto je vstupnou bránou k Nitrianskemu hradu. V tejto historickej časti Nitry nájdete vzácne historické budovy. Bránou do horného mesta je Župný dom. Až do prelomu 15. a 16. storočia bolo urbanisticky zrastené s Nitrianskym hradom, s ktorým malo spoločné stredoveké hradby. V dôsledku tureckých vojen a stavovských povstaní bolo potrebné oddeliť hrad od horného mesta a z horného mesta sa stalo podhradie chránené prstencom hradieb. Centrom horného mesta je Pribinove námestie, ktorému dominuje socha kniežaťa Pribinu. Na námestí nájdete budovu Veľkého a Malého seminára, ktoré sú sídlom Kňazského seminára sv. Gorazda. V severovýchodnom krídle Veľkého seminára je verejnosti prístupná Diecézna knižnica. Počiatky knižnice siahajú až do 12. storočia. Dnes je najcennejšou zbierkou pôvodnej literatúry na Slovensku. Knižnica obsahuje 66 000 zväzkov od prvotlačí cez miniatúrny korán až po bibliu v čínštine. V knižnici sa nachádzajú viaceré knižné unikáty – napr. najmenšia kniha s rozmermi 8 x 5,5 cm.

Hneď vedľa Veľkého seminára sa nachádza Kluchov palác, ktorého roh podopiera socha Atlanta, Nitranmi nazývaného Corgoň. K soche sa viaže legenda o udatnom nitrianskom kováčovi, ktorý pomohol zastaviť Turkov a miestni ho nevolali inak než Corgoň. Ako to už býva, domáci veria, že socha Corgoňa je zázračná. Dotknite sa palca na jeho nohe a budete mať šťastie v láske, alebo aj úspech pri skúškach.

DJI_0114 – kópia

Dolné mesto

V dolnom meste sa nachádza viacero historických budov sústredených najmä na Pešej zóne, Farskej a Kupeckej ulici. Kultúrny život dolného mesta sa sústreďuje predovšetkým na Svätoplukovom námestí, ktorému dominuje budova Divadla Andreja Bagara. Nasať atmosféru Nitry môžete pri posedení na lavičkách na Svätoplukovom námestí, alebo si vychutnať kávičku v niektorej z kaviarní na Kupeckej ulici, či pešej zóne.
Na námestí môžete navštíviť Ponitrianske múzeum, ktoré patrí medzi regionálne vlastivedné múzeá a sídli v historickej budove Mestského domu. Pred budovou múzea vás upúta zväčšená kópia historického meča, ktorý je hlboko zabodnutý do zeme čo symbolizuje mier.
Pešia zóna dostala svoju podobu v roku 1996 a nachádzajú sa na nej umelecké diela nesúce v sebe symboliku Veľkej Moravy. Približne v strede pešej zóny nájdete 5 metrov vysoké hudobné hodiny, z ktorých počas dňa znejú rôzne hudobné znelky.

synagoga

Okrasou južného ukončenia nitrianskej pešej zóny je historická budova hotela Tatra, dnes Grand hotel Sole, ktorý bol jedným z prvých hotelov v Nitre a jeho história sa píše už od roku 1887.
V dolnom meste určite nevynechajte návštevu synagógy, ktorá sa vyníma v uličke spájajúcej pešiu zónu s Farskou ulicou. Synagóga bola postavená v roku 1911 podľa návrhu Leopolda Baumhorna, známeho projektanta synagóg v Rakúsko – Uhorsku. Je vzácnou architektonickou pamiatkou. Vnútorná výzdoba synagógy je skromnejšia, interiér je jednoduchý, avšak fasáda je zdobená orientálnymi prvkami, ktoré sú zdôraznené rastlinnými a geometrickými ornamentami. V súčasnosti je synagóga využívaná na kultúrne a spoločenské podujatia.

DJI_0049 – kópia

Kalvária

Miestom, ktoré sa oplatí v rámci Nitry navštíviť je Kalvária situovaná v južnej časti mesta na rovnomennom vrchu na brehu rieky Nitra. Prvá Kalvária bola vybudovaná v poslednej tretine 18. storočia. Dnešné zastavenia boli vybudované v roku 1885. Výstup na vrchol Kalvárie je nenáročný a odmenou vám okrem duchovného zážitku bude aj krásny výhľad na celú Nitru a jej okolie.

Zoborský kláštor

Zoborský kláštor

V 9. storočí bol založený prvý kláštor na území Slovenska. Bol to kláštor sv. Hypolita, ktorý založili benediktínski mnísi v údolí pod vrchom Zobor. Práve k tomuto kláštoru sa viažu prvé zachované listinné originály z územia Slovenska, tzv. Zoborské listiny. Kláštor zanikol začiatkom 15. storočia. V roku 1663 bola na mieste stredovekého kláštora postavená kaplnka sv. Svorada a v roku 1691 aj kláštor pre kamaldulský rád – odnož benediktínov. Vznikol tak Kláštor sv. Jozefa na Zobore. Jozef II. v roku 1782 kláštor zrušil. Neskôr tu bola súkenka, hostinec a klimatické kúpele. V roku 1927 objekt vyhorel. Pri príležitosti Pribinových osláv bola budova kláštora opravená a sídlil v nej rád Misionárov Božieho srdca. Komunistický režim rád násilne vysťahoval a areál sa v roku 1953 premenil na tuberkulóznu liečebňu. V súčasnosti tu nájdete Špecializovanú nemocnicu sv. Svorada, v ktorej areáli sa nachádzajú ruiny kamaldulského Kláštora sv. Jozefa zo 17. storočia. Ide o významnú archeologickú lokalitu a národnú pamiatku. Od parkoviska vás k nej privedie žltá značka po náučnom chodníku Zoborský kláštor. Vďaka 3D rozšírenej realite sa pomocou mobilu alebo tabletu môžete preniesť späť v čase a absolvovať virtuálnu prehliadku kostola sv. Jozefa i príbytku kamldulského mnícha. Najmenší návštevníci sa v archeologickom nálezisku môžu zahrať na archeológov, nájsť keramiku, určiť jej vek a pôvod. V zážitkovej expozícii spoznáte dejiny kláštora a Veľkej Moravy a prezriete si objekty kláštora.

drazovsky – kópia

Dražovský kostolík

Na vŕšku nad mestskou časťou Dražovce stojí románsky kostol sv. Michala Archanjela. Miestni mu však nepovedia inak než Dražovský kostolík. Romantický románsky kostolík pochádza z 11. storočia a patrí medzi najstaršie sakrálne stavby na Slovensku. Nebyť protestov miestnych obyvateľov, padol by za obeť pri ťažbe kameňa potrebného na výstavbu železnice. Našťastie táto starobylá sakrálna stavba stojí dodnes a spolu s výhľadom vytvára čarovné miesto nad Nitrou, ktoré je obľúbeným objektom fotografov, ale teší sa tiež záujmu zaľúbených párikov, či rodín s deťmi. Kostolík bol vyobrazený na slovenskej 100 korunovej bankovke vydanej v roku 1941 a 50 korunovej z roku 1993.

pyramida

Tip na výlet

Pokiaľ ste fanúšikom nenáročnej turistiky, odporúčame vám absolvovať turisticky nenáročný výlet na vrch Zobor, ktorý dotvára panorámu Nitry. Zobor je najjužnejší  kopec pohoria Tribeč. To, čo vytvára typickú panorámu Nitry však nie je Zobor ale Pyramída, na ktorej je umiestnená TV veža a do roku 1993 na ňu premávala aj lanovka. Vrchol Zobora sa nachádza za Pyramídou a má nadmorskú výšku 586,9 m n. m. Pyramída aj Zobor sú vyhliadkové miesta na Nitru a široké okolie. Na vrchole Zobora bolo praveké hradisko, o ktorom sa môžete dozvedieť viac vďaka náučnému chodníku hradisko Zobor. Spoznať flóru a faunu NPR Zoborská lesostep môžete aj po náučnom chodníku Zoborské vrchy. Najčastejším východiskovým bodom výstupov na Zobor, Pyramídu alebo k Dražovskému kostolíku je liečebný ústav – Špecializovaná nemocnica sv. Svorada. Vďaka dobre značeným turistickým trasám sa určite nestratíte.

ferraty3

Pre milovníkov adrenalínu - ferraty

Natiahnuté oceľové lano upevnené o skalu, oceľové stúpačky a mostíky. Ideálna aktivita pre milovníkov adrenalínu, ktorá preverí vašu fyzickú zdatnosť a obratnosť pri lezení po skalách. Také je lezenie po ferratách. Zaistené lezecké trasy – ferraty, nájdete pod vrcholom Pyramídy. Via Ferrata Zobor je jediná svojho druhu v Nitrianskom kraji. Pozostáva z dvoch trás s dvoma rôznymi obtiažnosťami, jednoduchšia trasa nazvaná „brezová“ (obtiažnosť B) a náročnejšia „dubová“ (obtiažnosť B/C). Trasami sa dostanete až na vrchol skalného piliera. Pre pokračovanie na vrchol Pyramídy si môžete zvoliť dve možnosti. Buď 12-metrovou výstupovkou náročnosti B, alebo 15-metrovým lanovým mostom cez skalné okno. Ferraty sú jednosmerné a nástup začína pod skalami Pyramídy. Čas výstupu závisí od zdatnosti lezca, v priemere je to približne 20 minút.
Na lezenie sú potrebné ferratové sety, ktoré sa skladajú zo sedacieho alebo celotelového úväzu, tlmiča pádov s karabínami a prilby. Odporúčame použiť tiež rukavice a tzv. lezeckú odsedku.

Viac tipov na zážitky v Nitre nájdete tu