Krížom krážom
s Nitrianskym
pasom
Získať pas Od 1. júla do 31. októbra spoznávaj Nitriansky kraj a vyhraj skvelé ceny!
Ahoj objaviteľ! Pozývame ťa zažiť leto plné objavov s naším virtuálnym cestovným pasom.
Nielen počas leta si naplánuj výlety po top 30 miestach Nitrianskeho kraja, objav jeho prírodné a historické zaujímavosti a zapoj sa do súťaže o skvelé ceny. Čo môžeš vyhrať?
Hlavná cena: iPhone 14 128GB
2.cena: Víkendový pobyt vo Wellness Hotel Thermal Štúrovo ***
3.cena: Termal pobyt v Hoteli Kaštieľ Mojmírovce****
4.cena: Víkendový pobyt v hoteli Termal Kesov ***
5.cena: Elektrická kolobežka Sencor Scooter One s20
… a 25 ďalších zaujímavých výhier. Všetky nájdeš NA TOMTO LINKU.
Ako to funguje?
1. Zaregistruj sa a získaj prístup k Nitrianskemu cestovnému pasu. Po vyplnení potrebných údajov dostaneš e-mailom digitálnu kartu – svoj virtuálny cestovný pas.
2. V termíne od 1.7.2023 do 31.10.2023 navštevuj vybraných TOP 30 výletných miest v Nitrianskom kraji.
3. Na výletnom mieste naskenuj QR kód, ktorý nájdeš na plagáte označenom Krížom krážom s Nitrianskym pasom.
4. Po naskenovaní QR kódu zadaj číslo svojho cestovného pasu a systém ti automaticky pridelí body ako poďakovanie za návštevu.
5. Keď nazbieraš min. 75 bodov, budeš zaradený do zlosovania o vecné ceny, ktoré sú zverejnené na www.krizomkrajom.sk/sutaz. Body za navštívené miesto je možné získať iba jedenkrát.
6. Ak na našom webe krizomkrajom.sk/sutaz zadáš číslo svojho Nitrianskeho cestovného pasu a na web www.krizomkrajom.sk/sutaz, nahráš fotku z navštíveného TOP 30 výletného miesta, na ktorej budeš aj ty, získaš 5 bodov navyše.
7. Svoj stav bodov si môžeš overiť zadaním čísla svojej karty na našom webe www.krizomkrajom.sk/sutaz.
Žrebovanie výhercov sa uskutoční do 7.11.2023.
O výsledkoch budeš informovaný e-mailom a na našich sociálnych sieťach.
TOP 30 lokalít Nitrianskeho kraja
História Parná prečerpávacia stanica Patince
Vzácna technická pamiatka medzi obcami Patince a Virt takmer 80 rokov slúžila na odvodnenie vnútorných vôd zo záplavovej oblasti. V interiéri si môžete pozrieť aj jej zrekonštruované technické zariadenie.
Príroda Náučný chodník Čajkovské bralie
Náučný chodník Čajkovské bralie približuje prírodné a historické zaujímavosti okolia tekovskej obce Čajkov a južnej časti CHKO Štiavnické vrchy. Nenáročná, 6 kilometrov dlhá trasa začína v Sovej doline.
Príroda Ferraty Zobor
Sú jediné svojho druhu v Nitrianskom kraji. Pozostávajú z dvoch trás s dvoma rôznymi obtiažnosťami, jednoduchšia trasa nazvaná „brezová“ (obtiažnosť B) a náročnejšia „dubová“ (obtiažnosť B/C). Na lezenie sú potrebné ferratové sety, ktoré sa skladajú zo sedacieho alebo celotelového úväzu, tlmiča pádov s karabínami a prilby. Odporúčame použiť tiež rukavice a tzv. lezeckú odsedku.
História Levický hrad
Z hradu sa zachovalo murivo horného hradu s gotickým palácom, východná bašta (čajovňa), juhozápadný bastión (amfiteáter). Súčasťou areálu je Dobóovský renesančný kaštieľ zo 16. storočia a kapitánsky dom so západnou baštou.
Príroda Zubria zvernica
V dubových lesoch pri Topoľčiankach máte jedinečnú možnosť vidieť zubra európskeho – najväčšieho európskeho cicavca, príbuzného amerického bizóna. Zubor bol kedysi prirodzenou súčasťou európskych lesov a vyskytoval sa aj na našom území, dokonca ešte aj v devätnástom storočí.
Príroda Vodná nádrž Duchonka
Využiť 17 ha vodnú plochu môžete na člnkovanie, bicyklovanie na vodných bicykloch či rybolov. Piesočnatá pláž v západnej časti navodí pocit dovolenky pri mori. Okolie vodnej nádrže vás zaujme bohatou ponukou turistických a cykloturistických trás, či výbornými podmienkami na zber húb.
Príroda Rozhľadňa Kravany nad Dunajom
Priamo pri dunajskej hrádzi stojí kruhová turistická rozhľadňa zhotovená z dreva a ocele. Na vyhliadkovú plošinu 17 metrov vysokej rozhľadne vedie 90 schodov. Z vyhliadkovej plošiny sa vám otvorí krásny výhľad na dunajskú panorámu, Pilišské a Vyšehradské vrchy. Deti sa zahrajú na detskom ihrisku, dospelí si oddýchnu na lavičkách či ležadlách s výhľadom na Dunaj.
História Nitriansky hrad
Bol postavený na mieste slovanského hradiska, sídla nitrianskych kniežat a veľkomoravských panovníkov. Vstúpte do okúzľujúcej Katedrály sv. Emeráma, kazemát, Vazulovej veže a objavujte poklady v Diecéznom múzeu. V letnej sezóne si vychutnajte film či koncert pod holým nebom v Gotickej priekope.
História Rotunda sv. Juraja Nitrianska Blatnica
Až archeologický výskum v 70. rokoch minulého storočia odhalil, že história rotundy siaha až do 9. storočia a nebola postavená až v 16. storočí ako sa dovtedy mylne predpokladalo. Komentovanú prehliadku rotundy môžete absolvovať každú sobotu.
História Hradisko Valy Bojná
Hradisko Valy je rekonštrukciou osídlenia Slovanov priamo v prírode. V 9. storočí bolo významným opevneným mocenským centrom, ležiacim na obchodnej ceste medzi Ponitrím a Považím, v ktorom obyvatelia prijali kresťanstvo ešte pred príchodom sv. Cyrila a Metoda.
História Rímsky tábor v Iži
Tábor zaberal plochu viac ako 3 ha a bol obklopený dvojitými priekopami, hlinenými valmi a dreveným obranným múrom. V 4. storočí bola pevnosť spustošená barbarmi a dnes je jej areál upravený na spôsob múzea v prírode. Môžete tu vidieť časti pôvodných i zrekonštruovaných objektov.
História Slovenská ústredná hvezdáreň Hurbanovo
V centre Hurbanova obklopená historickým parkom sa nachádza najstaršia slovenská hvezdáreň, ktorej história siaha až do roku 1871. Hvezdáreň je prístupná verejnosti a návštevníkov čaká pestrý program pre deti i dospelých a atraktívne digitálne planetárium. Okrem výskumu sa hvezdáreň venuje aj výchovno – vzdelávacej činnosti.
História Pevnostný systém Komárna
Komárňanská pevnosť je najväčšou a najvýznamnejšou pamiatkou svojho druhu na Slovensku. Jej areál tvorí viacero objektov, ktoré slúžili ako sklady, obytné priestory či kancelárie. Návštevníci môžu absolvovať prehliadku s odborným výkladom a dozvedieť sa zaujímavé fakty o tomto unikátnom systéme stavieb.
História Lodný mlyn Kolárovo
V súčasnosti je objekt lodného mlyna na Slovensku využívaný ako múzeum vodného mlynárstva. K mlynu vedie unikátny drevený most. Celodrevený kolonádový most pre peších je dlhý 86 m a patrí k najdlhším s celodrevenou zastrešenou konštrukciou v Európe.
História Hrad Gýmeš
Traduje sa, že hostí na hrade vítali tzv. lopatovým tancom. Hosť dostal štyri údery lopatou a až potom bol zapísaný do knihy hostí. Navštívte hrad a overte si túto poveru. K hradu vedú turistické trasy z obce Kostoľany pod Tribečom alebo rekreačného strediska Remitáž.
História Hrad Hrušov
Vďaka nenáročnej trase sa k hradu dostanú bez námahy všetky vekové kategórie. Na neďalekej lúke objavíte pamätník venovaný T. G. Masarykovi, ktorý hrad Hrušov rád navštevoval.
História Topoľčiansky hrad
Romantická zrúcanina dominuje na jednom zo skalnatých výbežkov Považského Inovca a z hradnej veže ponúka krásne výhľady na Ponitrie, hrebene Tribeča, Vtáčnika i Považského Inovca.
História Skalné obydlia Brhlovce
Komplex skalných obydlí vytesaných do tufu je slovenským unikátom a vzácnym klenotom, ktorý stále mnohí nepoznajú. Tieto obydlia slúžili ako ochrana pred Turkami, neskôr ako domy pre chudobných. Mnohé z nich sú dodnes obývané, iné slúžia ako hospodárske budovy či vínne pivnice. Zaujímavosťou je, že v lete chladia a v zime hrejú. Vzácne tufové obydlia sú pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry a jednou z expozícií Tekovského múzea v Leviciach.
História Pamätná izba F. Schuberta Želiezovce
Mestské múzeum a pamätnú izbu rakúskeho hudobného skladateľa Franza Schuberta, ktorý pôsobil v Želiezovciach, nájdete v Sovom zámočku len pár metrov od Esterházyho kaštieľa.
Príroda Agroturistický areál ViaJur Farná
Usadlosť Farná - vinohradnícko-turistický areál, v ktorom môžete zažiť piknik priamo vo vinohradoch, absolvovať prehliadku vinohradov na elektrickom autíčku, odfotiť sa pri umeleckých dielach s vinárskou tematikou a v štýlovej stodole si pozrieť výstavu historických traktorov.
Príroda Rozhľadňa Vápnik
Na skok od centra Levíc sa vypína nevysoký travertínový vrch Vápnik, na vrchu ktorého stojí rozhľadňa – pamätník. Na rozdiel od ostatných rozhľadní je táto 9 metrov vysoká rozhľadňa postavená z betónu. Na jej vrchol vedie 41 strmých schodov. Odmenou vám bude krásny výhľad na Levice a okolité pohoria.
Príroda Náučný chodník Kováčovské kopce
Spoznajte naše najjužnejšie, najmenšie a najteplejšie pohorie Burda s najbohatšou teplomilnou flórou vďaka náučnému chodníku Kováčovské kopce. Po červenej turistickej značke sa dostanete až na vyhliadku Skaly. Odmenou vám budú nádherné výhľady na sútok Hrona a Dunaja, panorámu neďalekého Štúrova, Ostrihomu s jeho ikonickou bazilikou a pohoria Pilis v Maďarsku.
Príroda Kamenínske slanisko
Národná prírodná rezervácia Kamenínske slanisko je chránené územie od roku 1953. Na ploche 35 ha sa nachádzajú vzácne rastlinné spoločenstvá obľubujúce slanú pôdu. Iba tu rastie vzácna limonka gmelinová. Z vyhliadkovej veže je skvelý výhľad na široké okolie a dobytok spásajúci slanisko.
Príroda Arborétum Mlyňany
Celý areál sa skladá z piatich tematických častí a vlastnej škôlky, kde si môžete zakúpiť dopestované dreviny a kvetiny. Časť arboréta je venovaná aj Slovensku a časť od vstupu až ku kaštieľu je venovaná kvetom a rozáriu.
Príroda Horšianska dolina
Neďaleko Levíc, v severnej časti Podunajskej pahorkatiny môžete nájsť tajomnú dolinu plnú prírodných krás. Turisticko-náučný chodník v Horšianskej doline je prístupný pre všetkých, ktorí majú radi prírodu a spoznávajú nové zákutia Slovenska.
Príroda NCH Po stopách rudného baníctva Pukanec
Spoznajte nielen históriu baníctva bývalého kráľovského banského mesta v Pukanec vďaka náučnému chodníku, ktorý začína na námestí pred evanjelickým kostolom. Počas 4 hodinovej trasy sa dozviete zaujímavosti o baníctve v tejto oblasti.
Príroda Národný žrebčín Topoľčianky
Súčasťou komplexu je aj hipologická expozícia s exponátmi, ktoré zaujmú širokú laickú, ale i odbornú verejnosť. Za hranicami Slovenska je žrebčín známy hlavne vďaka štvorylke a klasickej škole s lipicanskými žrebcami.
Príroda Lavička s výhľadom Štúrovo
Počas prechádzky po nábreží Dunaja sa zastavte a vychutnajte si krásny výhľad. V blízkosti mosta Márie Valérie sa nachádza vyhliadková lavička, ktorá zároveň slúži ako fotorám. Urobte si fotku s Ostrihomskou bazilikou v pozadí, alebo si sadnite a kochajte sa výhľadom na vody Dunaja a okolitú panorámu.
Príroda Obria lavička Skýcov
Konštrukcia je bez schodíkov, a tak budete pravdepodobne pri lezení potrebovať pomocnú ruku. Výlet môžete spojiť s prechádzkou na neďalekú rozhľadňu na Vápennom vrchu. Skýcov a jej okolie z tejto výšky je skutočne úchvatný.
Príroda Splav Hrona
Splav Hrona je nenáročná aktívna forma oddychu, vhodná pre všetky vekové kategórie. Môžete tiež vyskúšať kvalitné mechanické bicykle na nenáročnej cyklo ceste či vybrať splav v kombinácii s návštevou Mestského múzea v Želiezovciach a pamätnej izby slávneho skladateľa Franza Schuberta. Prenocovať môžete v lokálnom kempingu a ráno pokračovať v objavovaní pohronskej prírody, či ochutnávaním miestnych špecialít. Kemping, ako aj splav, sa nachádzajú v obci Júr nad Hronom neďaleko mesta Želiezovce a len zopár minút cesty autom od Levíc.