dovolenka na Slovensku

14. februára 2024

Latinské príslovie hovorí: “Vo víne je pravda, vo vode je zdravie.” Možno si aj vy dovolíte čiastočne nesúhlasiť s jeho druhou časťou. Dnes je už známe, že striedma konzumácia kvalitného vína, ideálne z lokálneho zdroja, prospieva zdraviu a predlžuje život.

Dovolenka na Slovensku vám ponúka zaujímavé možnosti k ochutnávaniu vín. Vedzte, že práve teraz je ideálny čas na výlet a pohár vína z Nitrianskeho kraja, z Nitrianskej vinohradníckej oblasti.

História slovenských vín

Hľadáte tipy na výlet, ktoré by vás zasvätili do výroby, histórie i ochutnávky vín? Dovolenka na Slovensku vám túto túžbu do bodky splní. Slovensko je krajina s bohatou vinárskou tradíciou.

Oficiálne pestovanie viniča sa na našom území datuje do obdobia 3. storočia nášho letopočtu. Tejto činnosti sa venovali rímske légie neďaleko Dunaja, najmä v blízkosti dnešného Komárna, a následne z neho robili víno.

S pribúdajúcim časom sa pestovanie viniča rozširovalo, o čom svedčia Zoborské listiny zo začiatku 12. storočia. Vínnu révu v tom čase pestovali benediktínski mnísi. Víno sa využívalo v rámci náboženských obradov a obchodovalo sa s ním. V polovici 13. storočia získala Nitra postavenie slobodného kráľovského mesta. Možno predpokladať, že svoj podiel na tom malo aj bohatstvo získané obchodom s vínom.

V tom období vpadli do Európy Mongoli a vyvraždili značnú časť obyvateľstva. Do vyľudnených oblastí Zemplína prišli obyvatelia Talianska, na západné Slovensko Nemci. Vďaka nim sa na Slovensko dostali nové odrody viniča i vinárske zručnosti.

Nitriansky kraj je rajom pre milovníkov vín

Aktuálne slovenské vinohradníctvo prežíva neľahké časy, pretože podľa dostupných údajov od roku 1989 ubudlo takmer 80 percent vinohradov. To však nemení nič na tom, že na Slovensku je stále mnoho šikovných vinárov, ktorí vykonávajú svoju profesiu s láskou a radosťou, a tým pádom aj veľa lahodných vín. Spoznať ich môžete aj vy v malebnom prostredí vinárstiev Nitrianskeho kraja.

Kvalitné víno k Slovensku neodmysliteľne patrí. Avšak nie každý vie, že je domovom šiestich vinohradníckych oblastí. Tri z nich zasahujú do Nitrianskeho kraja a Nitrianska vinohradnícka oblasť je rozdelená do deviatich vinohradníckych rajónov.

Nitriansky vinohradnícky rajón tvorí 23 obcí, kde sa darí najmä bielym a modrým odrodám, využívaným na produkciu ružových vín. Pukanecký vinohradnícky rajón, so svojimi 17 obcami, je typický najvyššie položenými vinicami na Slovensku, vďaka čomu majú vína jedinečnú mineralitu, pevnosť a sviežosť. Šintavský vinohradnícky rajón zaujme vínami s nezameniteľným sýtym charakterom, Tekovský rajón je charakteristický vínami, ako Pesecká leánka, Rízling vlašský, Devín či Frankovka modrá. Vo Vrábeľskom vinohradníckom rajóne sa darí produkovať biele a ružové vína, ktoré získali množstvo medzinárodných ocenení. Biele odrody na výrobu sektov sa zasa vyrábajú v Zlatomoraveckom vinohradníckom rajóne. Najjužnejším rajónom Nitrianskej vinohradníckej oblasti je Želiezovský. Vína s príjemnou sviežosťou a príťažlivou aromatikou sú zo Žitavského rajóna.

Najlepšie vinárstva v Nitrianskej vinohradníckej oblasti 

To, že práve v okolí Nitry nájdete tie najlepšie vína, nie je náhoda. Neveríte? Potom vám nezostáva nič iné, ako to zažiť na vlastnej koži. Dovolenka na Slovensku bez ochutnávky tých najlepších vín z Nitrianskeho kraja by nebola dovolenkou. Ktoré vinárstva by ste nemali obísť?

Pivnica Brhlovce

Pivnica Brhlovce je výnimočná v tom, že sa sústreďuje na produkciu vína tradičným remeselným spôsobom. Takéto víno má v sebe jedinečný odtlačok schopností a zručností vinára. Vinárstvo je situované v Skalných obydliach obce Brhlovce.

Lahodné vína z tohto vinárstva milujú ľudia v rôznych kútoch sveta, pretože sa vyváža do Kanady, Veľkej Británie, Francúzska či Českej republiky. Samozrejme, vychutnať si ho môžete aj na Slovensku.

Chateau Topoľčianky

Vinárstvo Chateau Topoľčianky patrí k významným vinárskym závodom, ktoré sú spojené s dlhoročnými skúsenosťami a tradíciou. Víno sa produkuje z viniča z vlastných vinohradov s rozlohou 550 hektárov. Biele i červené vína z tohto vinárstva sa vyznačujú ľahkým a sviežim charakterom.

Dovolenka na Slovensku v Topoľčiankach sa nezaobíde bez príjemného posedenia a riadenej degustácie vín v príjemnom prostredí. Vo vinárskych závodoch sa nachádza vinotéka s pestrou ponukou vín. V srdci Topoľčianok si môžete vychutnať luxusné apartmány a súkromný wellness v apartmánovom dome Stará škola. Samozrejme, ako inak s lahodným vínom v ruke.

PD Mojmírovce

Vinárstvo PD Mojmírovce vzniklo v roku 1951, keď boli založené prvé tri hektáre firemných vinohradov. Aktuálne sa vinič pestuje na 155 hektároch, pričom dominantné postavenie majú odrody, ako napríklad Veltlínske zelené, Chardonnay či Rízling vlašský. Lahodné vína z tohto vinárstva sú držiteľmi mnohých ocenení. Biele i červené vína si môžete zakúpiť v predajni vína, ktorá je súčasťou areálu a pivníc PD.

Pivnica Radošina

Pivnica Radošina, alebo vinárstvo s kráľovskou tradíciou, dodávala víno Radošinský Klevner na anglický kráľovský dvor. Podával sa aj pri poslednej návšteve pápeža Jána Pavla II. či britskej kráľovnej Alžbety II. na Slovensku. Pivnica Radošina sa sústreďuje na produkciu vín z vlastných vinohradov.

Ak vás lákajú jedinečné tipy na výlet, toto vinárstvo určite nevynechajte. Iba tu máte možnosť nahliadnuť do 500-ročných pivníc, kde dozrievajú vína a v atraktívnych priestoroch historického vínneho domu, absolvovať riadenú degustáciu, spolu s občerstvením podľa vlastného gusta. V blízkosti vinohradu sa nachádza novopostavený penzión, kde sa dá po skončení degustácie vín alebo spoločenskej udalosti odpočinúť.

Vinárstvo Terra Wylak

Vinárstvo Terra Wylak vo Veľkom Záluží takisto charakterizujú špičkové vína. Výstižne ho definuje aj samotný názov. Písmeno W v mene vinárstva nie je len tak, pre nič za nič. Toto písmeno je symbolom postavy mnícha, vítajúceho hostí typickým gestom roztiahnutých rúk.

Pri návšteve vinárstva na vás čaká pohostinnosť, priateľskosť a vinárska skúsenosť jeho majiteľov i personálu. Vo vinárstve si vychutnáte degustáciu vín s prvotriednymi pokrmami a aj tu máte možnosť ubytovať sa. Aj to je jedna z možností, ako môže vyzerať dovolenka na Slovensku.

Rodinné vinárstvo Velkeer

Biele, červené i ružové vína nájdete v ponuke rodinného vinárstva Velkeer, situovaného 18 km od Nitry – v obci Veľký Kýr. Vo vinárstve v malebnom prostredí zažijete jedinečné chvíle v spoločnosti lahodného vína a vinárov s veľkým srdcom. Degustáciu môžete zakončiť vo vinotéke, ktorá je súčasťou vinárstva. Vďaka nej si domov odnesiete vína, ktoré vás v rámci koštovky najviac oslovili. Do pozornosti dávame, napríklad víno Tri ruže, ktoré v uplynulých rokoch získalo množstvo ocenení. Tým posledným je zlatá medaila z Michelangelo International Wine & Spirits Awards v Juhoafrickej republike.

ViaJur Farná

Vinohradnícko-turistický areál ViaJur Farná ponúka všetko pre milovníkov vína i prírody. Doprajte si romantický piknik alebo grilovačku s rodinou či priateľmi, spojenú s ochutnávkou najlepších vín, prevezte sa na elektrickom aute po vinohrade a zastavte sa po najlepšie vína vo vinotéke vo vinohradníckom domčeku.

Okrem prvotriedneho vína si môžete zakúpiť mušt, domáci med alebo prírodnú kozmetiku. Usadlosť Farná je však výnimočná ešte v jednej veci – spoznáte tu životný príbeh Kataríny Pálffy. Neobíďte ani fotopointy s vinárskou tématikou a v štýlovej stodole výstavu traktorov.

vinný mušt, víno

 

Vineyards & Winery Tajná

Ak máte pocit, že teraz je ideálny čas na červené víno v rodinnom vinárstve, ktoré sa nachádza v priestoroch inšpirovaných čarovných francúzskym Provensálskom, Tajna Vineyards & Winery v dedinke Tajná si zamilujete. Vlastné vinohrady a limitovaná produkcia naznačujú, že ide o skutočne výnimočné vína.

Neopakovateľné chvíle zažijete aj pri ich degustácii. Z ponuky si môžete vybrať Entry večer, ktorý je o ochutnávaní vín a ponuke jedál studenej kuchyne z lokálnych surovín. Secret večer vás zasa prevedie chuťou šestnástich vzoriek vína a menu z ôsmich chodov. Ak si budete chcieť neopakovateľnú atmosféru tohto vinárstva užiť maximálne dosýta, ubytujte sa vo vinárskych apartmánoch.

Víno Nichta

Víno Nichta je moderné rodinné vinárstvo, ktoré sa nachádza v Čajkove. V blízkosti vinárstva sa rozprestierajú vlastné vinohrady s rozlohou 30 hektárov. Vína disponujú komplexnosťou a plnosťou, majú výraznú odrodovú charakteristiku. Mnohé z nich získali prestížne domáce i zahraničné ocenenia.

Ak je vaším snom dovolenka na Slovensku, zájdite do Čajkova. Užijete si degustácie chutných vín s domácimi špecialitami i jedlami najmodernejšej svetovej kuchyne, zoznámite sa s priestormi vinárstva a nakoniec si môžete zakúpiť víno vo vinotéke.

Vinárstvo Predium Vráble

Vinárstvo Predium Vráble začalo písať svoju históriu pri pohári dobrého vína. Svoje sily spojili vinárska rodina z Moravy a rodák z Nitry. K vinárstvu patrí 33 hektárov vinohradov, pričom jeho majitelia kladú dôraz na ochranu životného prostredia.

Ak máte radi priestory, v ktorých sa prelínajú tradičné prvky s modernými, toto vinárstvo patrí medzi skvelé tipy na výlet. Čaká na vás riadená degustácia so someliérom. Určite nevynechajte reštauráciu Semillon, kde sa prelína lahodné víno so zážitkovou gastronómiou. V prostredí vinárstva si môžete aj oddýchnuť v štýlových apartmánoch.

Frtus Winery

Vinárstvo Frtus Winery v Podlužanoch vzniklo v roku 2008, keď sa dvaja bratia po rodinnej oberačke rozhodli vyrábať vlastné víno. Testovanie nových postupov sa vyplatilo, pretože vína mali úspech a postupne svoju produkciu rozširovali.

Vína z tohto vinárstva môžete ochutnať v niektorých reštauračných zariadeniach alebo vinotékach. Zaujímavosťou je, že v tomto vinárstve ponúkajú aj víno s nízkym obsahom histamínu, čo poteší ľudí s histamínovou intoleranciou. Čerešničkou na torte je produkcia medu a včelích produktov. Agátový či repkový med vám bude určite chutiť.

Top vychytávky Nitrianskeho kraja, ALEBO z každého rožka troška

Nitriansky kraj je nielen o kvalitnom víne, ale aj prírodných, historických a kultúrnych skvostoch, ktorých je tu neúrekom. Je naozaj ťažké vybrať tie naj, no za pokus to stojí.
Jednou z vašich zastávok môže byť Nitra, mimochodom, najstaršie slovenské mesto. Nevynechajte najjužnejší bod Slovenska, obec Patince, preslávené wellnessom. Pri Topoľčiankach v dubových lesoch na vás čaká zubria zvernica s najväčšími európskymi cicavcami. Chcete obdivovať dreviny a kvety z celého sveta? Namierte si to do Arboréta Mlyňany. Múzeum nemusí byť nudné, o čom svedčí, napríklad Lodný mlyn Kolárovo. Zavedie vás do histórie vodného mlynárstva a navyše sa poprechádzate po najdlhšom celodrevenom kolonádovom moste v Európe, v dĺžke neuveriteľných 86 metrov.

Keď dovolenka na Slovensku, tak vo vinárskom Nitrianskom kraji

Ako vidíte, Nitriansky kraj vám ponúka to najlepšie z vín, nesúcich jedinečný rukopis vinárstiev a vinárov so srdcom na pravom mieste. Riadené degustácie vín v útulných pivničkách, nápadité menu, pozostávajúce z niekoľkých chodov a pripravené z lokálnych surovín, či možnosť ubytovania v prostredí vinárstva sa neodmietajú. V kombinácii s objavovaním podmanivých krás a atrakcií Nitrianskeho kraja, nemá takáto dovolenka na Slovensku konkurenciu. Užite si slovenské Toskánsko aj vy.