dovolenka na Slovensku

16. januára 2023

Kedysi reprezentatívne sídla šľachticov, dnes exkluzívne hotely či múzeá. Vydajte sa s nami po romantických kaštieľoch Nitrianskeho kraja.

Podobne ako hrady, aj kaštiele patria k významným historickým stavbám. Situované sú väčšinou na rovine, často obklopené rozľahlým parkom. Slúžili ako sídla šľachticov alebo bohatých zemanov a nahradili chladné stredoveké hrady. Aj kaštiele pôvodne plnili obrannú funkciu, a preto boli aj náležite opevnené. Neskôr sa z nich stali predovšetkým reprezentatívne sídla.

V Nitrianskom kraji sa zachovali početné typy kaštieľov. Zastúpené sú pôvodne gotické kaštiele, barokové, renesančné či klasicistické.
Kedysi boli kaštiele najreprezentatívnejšie budovy v obci. Plnili funkciu kultúrnych a hospodárskych centier. Ich dnešné využitie je rôznorodé. Niektoré slúžia ako ubytovacie zariadenia, iné sú domovom muzeálnych expozícií, ďalšie sú využívané ako zariadenia sociálnych služieb, detské domovy, radnice, sídla firiem, škôl a pod. Väčšina kaštieľov je však v súčasnosti opustená, zanedbaná a chátra.

Romantický pobyt v historickom kaštieli

Viaceré kaštiele v Nitrianskom kraji boli citlivo zrekonštruované a premenené na exkluzívne ubytovacie zariadenia, ktoré sú ideálnym miestom na romantickú dovolenku na Slovensku. Ak ste milovník histórie, či nevyliečiteľný romantik, ubytujte sa v niektorom zo spomínaných kaštieľov. Na chvíľu sa prenesiete do histórie a budete sa cítiť ako urodzení šľachtici.

Hotel Kaštieľ Mojmírovce

Asi 15 km od Nitry v obci Mojmírovce nájdete barokovo-klasicistický kaštieľ z 18. storočia obklopený anglickým parkom. Kaštieľ ponúka jedinečnú atmosféru, kde sa snúbia kvalitné služby hotela, výnimočné kulinárske zážitky a inšpiráciou pretkané prostredie. Kedysi najslávnejší žrebčín Uhorska bol prebudovaný na kongresovú sálu a milovníkov vína ohúri 300-ročná vínna pivnica. Športových nadšencov poteší 25 m dlhý krytý bazén, telocvičňa, ihrisko a krytá strelnica.

 

Zámok Topoľčianky

V 13. až 16.storočí bol zámok protitureckou pevnosťou s nárožnými baštami. V 16. storočí ho vtedajší majitelia prestavali v renesančnom štýle. Zámok je obklopený rozľahlým anglickým parkom, ktorý poskytuje miesto na dokonalý relax. Tri renesančné krídla zámku v súčasnosti slúžia ako hotelová časť. Hostia majú k dispozícii tri historické apartmány, ktoré sú zariadené pôvodným historickým nábytkom  z obdobia 1. ČSR. Súčasťou zámku je aj reštaurácia. V klasicistickom krídle zámku je umiestnené múzeum dobového interiéru, ktoré je prístupné celoročne.

Poľovnícky zámoček

V Topoľčiankach sa okrem zámku môžete ubytovať aj v neďalekom Poľovníckom zámočku. Zámoček podstúpil rozsiahlu rekonštrukciu a v súčasnosti ponúka ubytovanie v štyroch apartmánoch s historickým nábytkom. Secesná budova bola postavená v roku 1910 Habsburgovcami a jej interiér je bohato zdobený trofejami poľovnej zveri.

Chateȃu Appony

V obci Oponice si môžete vychutnať ubytovanie v luxusnom kaštieli, ktorý vybudoval šľachtický rod Apponyovcov. Je to jediný luxusný historický hotel na Slovensku so štyrmi hviezdičkami a jedinečnou 20 tisícovou barokovou knižnicou. Štýlová hotelová reštaurácia nesie výstižné pomenovanie „Songe“, čo z francúzskeho prekladu znamená „Sen“. Hostia si môžu oddýchnuť vo wellness centre s bazénom, jacuzzi, saunami a masážami. V severnom krídle sa nachádza unikátna knižná zbierka rodu Apponyiovcov, známa ako Apponyiovská knižnica.

Chateȃu Bela

V južnoslovenskej obci Belá v srdci strekovskej vinohradníckej oblasti nájdete barokový kaštieľ z 18. storočia, situovaný v prostredí zeleného parku. Kaštieľ bol rekonštrukciou pretvorený na luxusný hotel, v ktorom nenájdete dve rovnako zariadené izby. V reštaurácii Baldacci si môžete dopriať výnimočný kulinársky zážitok. V hotelovom Spa môžete využiť saunu, parný kúpeľ, masáže, v lete tiež vonkajší bazén a moderne vybavenú posilňovňu.

Milovníci vína si prídu na svoje vďaka vinárstvu Château Bela. Tristoročná pivnica bola kompletne zrekonštruovaná a vybavená úplne novými technológiami. Vína Château Bela sú celosvetovo uznávané.

Poľovnícky kaštieľ Palárikovo

V krásnom prostredí anglického parku len 12 km severne od mesta Nové Zámky nájdete veľkolepé vidiecke šľachtické sídlo v štýle neskorého klasicizmu. Kaštieľ dal postaviť gróf Károly začiatkom 19. storočia na mieste bývalého barokového kaštieľa. Pôdorys kaštieľa má tvar písmena U. Kaštieľ je obklopený 52 hektárovým anglickým parkom, v ktorom sa nachádzajú vzácne dreviny. Hosťom ponúka ubytovanie v apartmánoch zariadených historickým nábytkom.

V blízkosti kaštieľa sa nachádza wellness centrum a reštaurácia. Neďaleko kaštieľa sa nachádza poľovný revír nadnárodného významu – rozsiahla asi 3000 hektárová bažantnica.

Náš tip:

V areáli kaštieľa v Palárikove stojí architektonický a technický unikát – celodrevená vodárenská veža z roku 1869, ktorá je jedinou svojho druhu na území Slovenska a zároveň je tiež najstaršou vodárňou s celodrevenou konštrukciou v Európe. Pamiatka sa skladá z dvoch objektov, samotnej päťposchodovej celodrevenej veže s cisternou na vrchole a budovy strojovne so studňou a parným strojom s čerpadlom.

Park Hotel Tartuf

Kaštieľ v Beladiciach, len pár kilometrov od Nitry, je chránenou kultúrnou pamiatkou. Spolu s hotelom tvorí komplex Park Hotel Tartuf. Budovu kaštieľa dala postaviť rodina Karola Jesenského okolo roku 1820. Svoju neoklasicistickú podobu dostal v roku 1904. Z vnútorného zariadenia sa zachoval fajansový krb. Pozornosť si zaslúžia aj maľované vitrážové okná a pôvodné neoklasicistické zábradlie.

Dominantou areálu je rozľahlý park, v ktorom je inštalovaná Prírodná galéria umeleckej keramiky. Kaštieľ hosťom ponúka ubytovanie s raňajkami, tenisový kurt s umelou trávou, golfový simulátor či fitness. Aktuálne nie je v prevádzke wellness centrum, bazén a reštaurácia.

Château Rúbaň

V južnoslovenskej vinohradníckej obci Rúbaň sa nachádza kaštieľ, ktorý je súčasťou areálu vinárstva Château Rúbaň. Kaštieľ pochádza pravdepodobne z 2. polovice 18. storočia a neskôr bol prestavaný v neoklasicistickom slohu. Postupne chátrajúci kaštieľ sa vinárstvo rozhodlo zrekonštruovať a tak ho zachovať aj pre ďalšie generácie. Areál je otvorený aj pre verejnosť. Hostia si v rámci vopred dohodnutej návštevy vinárstva môžu prezrieť aj kaštieľ.

Romantický park s historickou budovou sú obľúbeným miestom svadobných fotení. Hostia sa môžu ubytovať v susednej modernej budove vinárstva.

Múzeá v kaštieľoch

Niektoré z kaštieľov v Nitrianskom kraji sa zachovali aj vďaka tomu, že v súčasnosti slúžia ako múzeá a dokumentujú históriu aj pre ďalšie generácie.

Múzeum v Zlatých Moravciach

V Zlatých Moravciach je jednou z najvýznamnejších historických stavieb bývalé sídlo rodiny Migazziovcov. Trojkrídlový barokovo – klasicistický kaštieľ je národnou kultúrnou pamiatkou. Kaštieľ bol postavený v roku 1630 a do súčasnej podoby ho vybudoval viedenský kardinál a vacovský biskup Krištof Bartolomej Anton Migazzi. V súčasnosti je sídlom Mestského strediska kultúry a Mestského múzea v Zlatých Moravciach.

Mestské múzeum je expozitúrou Ponitrianskeho múzea v Nitre. Ide o múzeum vlastivedného typu orientované primárne na horné Požitavie. Pre verejnosť je sprístupnená prírodovedná expozícia a spoločenskovedná expozícia. Nádvorie kaštieľa býva dejiskom rôznych kultúrnych podujatí.

Apponyiho poľovnícke múzeum v Oponiciach

Okrem romantického Château Appony nájdete v Oponiciach aj ďalší kaštieľ – Malý kaštieľ, v ktorom je umiestnené Apponyiho múzeum. Táto renesančná stavba pochádza zo 16. – 17. storočia a pravdepodobne bola pôvodne opevnená. V 18. storočí bol barokovo upravený a v 19. storočí ho získali Apponyovci, ktorí v ňom však nebývali. V múzeu nájdete exponáty viažuce sa na šľachtické rody, ktoré pôsobili v Oponiciach, ako obrazové zbierky, dobový mobiliár, poľovnícke trofeje a iné dobové predmety.

Múzeum rodu Forgach v Jelenci

Barokový kaštieľ v Jelenci pochádza z roku 1722 a dal ho postaviť biskup Pavol IV. Forgách. Forgáchovci v ňom žili až do konca druhej svetovej vojny.  V roku 1911 zomrel v kaštieli gróf Karol III. Forgách, ktorý bol vášnivým poľovníkom. V kaštieli nájdete aj malú kaplnku. V roku 2009 sa v zrekonštruovanej časti kaštieľa, sprístupnila stála expozícia Múzea rodu Forgách. Šľachtický rod Forgáčovcov patril medzi staré a významné šľachtické rody. V múzeu nájdete tiež archeologické nálezy z hradu Gýmeš, ktorý bol ich najstarším rodovým sídlom.

Kaštieľ v Bardoňove

Rod Kelecsényi si v 18. storočí postavil v obci Bardoňovo svoje sídlo, pôvodne malú barokovú kúriu, ktorá bola na začiatku 19. storočia prestavaná na klasicistickú kúriu. Do roku 1944 v kaštieli bývala dcéra Rafaela Kelecsényiho Irena. Po tom, čo kaštieľ opustila, bolo v ňom najskôr nemecké veliteľstvo, neskôr ju vyrabovali sovietski vojaci a zriadili v nej nemocnicu. Po skončení II. svetovej vojny bola v kaštieli zriadená škola, ktorá v ňom sídlila až do 80. rokov minulého storočia.

Vďaka rekonštrukcii sa kaštieľ zachoval a v súčasnosti sa využíva na rôzne spoločenské či kultúrne akcie. V ľavom krídle kaštieľa je umiestnené múzeum, ktoré dokumentuje a zbiera predmety viažuce sa k histórii obce, najmä zo života nižšej a vyššej šľachty a významných osobností, ktoré formovali históriu obce Bardoňovo.

Regionálne múzeum Mojmírovce

Okrem „veľkého kaštieľa“ sa v Mojmírovciach nachádza aj tzv. Malý kaštieľ, ktorý bol v roku 2011 zapísaný do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Letohrádok kniežaťa Aldobrandiniho zachránila kompletná renovácia v roku 2016. Dnes v ňom nájdete Regionálne múzeum Mojmírovce. O histórii bývalého letohrádku nevieme veľa. Bol pravdepodobne postavený v roku 1812. V múzeu sa nachádza zachovaná časť pôvodnej urmínskej farskej knižnice (Mojmírovce sa do roku 1948 nazývali Urmín), ktorá uchováva vzácne tlačené a rukopisné knihy, zaujímavé svojimi väzbami a rytinami. Návštevníci majú v múzeu možnosť vidieť aj časť mojmírovského strieborného pokladu, zapožičaného zo zbierok SNM. Poklad patrí medzi najväčšie nálezy svojho druhu na Slovensku.

Múzeum Nové Sady

V centre obce Nové Sady sa nachádza renesančný kaštieľ s netradičným umiestnením nárožných bášt. Pôvodne renesančný kaštieľ bol postavený na základoch stredovekého hrádku, spomínaného v roku 1550. Tak ako väčšina kaštieľov, prešiel viacerými stavebnými úpravami. Dnes je architektonickou kultúrnou pamiatkou s regionálnym významom. Vďaka rozsiahlej rekonštrukcii sa kaštieľ podarilo zachovať a dnes je sídlom regionálneho múzea a dejiskom kultúrnych podujatí.