dovolenka na Slovensku

3. novembra 2022

Spoznajte Nitriansky kraj ako kraj vína s výbornými podmienkami na pestovanie viniča. Navštívte Južnoslovenskú vinohradnícku oblasť, ktorá je právom označovaná za slovenské Toskánsko. Degustujte výborné vína z najteplejšej vinohradníckej oblasti na Slovensku a objavujte krásy a romantické zákutia Nitrianskeho kraja.

Nie nadarmo sa Nitriansky kraj označuje ako kraj vína. Zo šiestich vinohradníckych oblastí, ktoré na Slovensku máme, až 3 zasahujú práve do územia Nitrianskeho kraja. Môžeme povedať, že každý kút kraja patrí do niektorej z nich.

V predchádzajúcom článku sme sa bližšie pozreli na Nitriansku vinohradnícku oblasť. V tom dnešnom ochutnáme vína z Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti, ktorej väčšia časť sa rozprestiera práve na území Nitrianskeho kraja.

Pohár vína zo slovenského Toskánska

Hovorí sa, že v povodí veľtokov sa rodia aj veľké vína. Na sever od nášho veľtoku, rieky Dunaj, leží územie požehnané polohou, slnečnými lúčmi a mikroklímou. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť je najjužnejšia a zároveň najteplejšia vinohradnícka oblasť na Slovensku so suchým podnebím a miernymi zimami a je zložená z ôsmich vinohradníckych rajónov, do ktorých patrí spolu 129 obcí.

V Nitrianskom kraji leží  Štúrovský, Hurbanovský, Komárňanský, Palárikovský a jednoznačne najznámejší, Strekovský vinohradnícky rajón.
Spomínané vinohradnícke rajóny nachádzajúce sa severne, severozápadne a severovýchodne od mesta Štúrovo majú vhodné podmienky najmä na pestovanie odrôd náročných na teplo a slnečný svit. Vinohrady rodia kvalitné hrozno na kvalitných sprašových pahorkatinách Podunajskej nížiny.

Tieto prírodné podmienky prajú najmä modrým odrodám vhodných na výrobu vysokokvalitných červených vín, ktoré potrebujú viac slnečného svitu, tepla a majú dlhšie vegetačné obdobie.

Zaujímavosť

Južnoslovenská vinohradnícka oblasť je matkou skvelého Rizlingu vlašského, ale tiež prvého slovenského Rizlingu rýnskeho, ktoré získalo medzinárodné ocenenie vo svetoznámom odbornom časopise Wine Spectator. Bol to rizling rýnsky, ročník 2001 od Château Belá.

Atmosféra romantického Toskánska

Predstavte si nekonečné vinohrady rozprestierajúce sa na rovinách a miernych svahoch, horúce slnečné lúče, tradičné vínne pivnice, romantické kaštiele aj moderné rodinné vinárstva a najmä kvalitné víno. Aj toto zažijete ak navštívite Južnoslovenskú vinohradnícku oblasť. Budete sa cítiť ako na romantickej dovolenke v Toskánsku bez toho, aby ste museli prekročiť hranice Slovenska.

Vinárstva v Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti

Château Belá

Jedno z najslávnejších vinárstiev Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Vinárstvo sídli v tristoro

 

čnej klenbovej pivnici romantického päťhviezdičkového hotela Château Belá v obci Belá. Pri kompletnej rekonštrukcii zámku v Belej sa majiteľka zámku, grófka Ilona von Krockow, spolu s renomovaným nemeckým vinárom a priateľom Egonom Müllerom rozhodli založiť nové vinárstvo. Stalo sa tak v roku 2000. Stará klenbová pivnica bola vybavená novými technológiami a skladom. Vinárstvo Château Belá sa zapísalo do povedomia svetovej verejnosti Rizlingom rýnskym bobuľový výber, ročník 2001,  ktoré sa zaradilo medzi top vína sveta v hodnotení amerického časopisu Wine Spectator. Vína z Belej si môžete kúpiť v New Yorku či Tokiu. Na Slovensku vám ich ponúknu v najlepších gastronomických podnikoch.

 

Château Rúbaň

 

Na okraji obce Rúbaň v romantickom areáli dobového kaštieľa s rozľahlým lesoparkom nájdete moderné vinárstvo, ktoré vo svojej práci spája výsledky nových šľachtiteľských postupov s tradíciou a históriou. Patrí do Strekovského vinohradníckeho rajónu, ktorý má mimoriadne priaznivé podmienky na pestovanie viniča. Vo vinárstve Château Rúbaň kombinujú najmodernejšie technológie s tradičnými postupmi. Hrozno oberajú a triedia ručne. Svoje služby a vína ponúkajú pre náročných zákazníkov na Slovensku aj vo svete.
V príjemnom prostredí Château Rúbaň sa môžete nielen ubytovať či vychutnať si dobré jedlo, ale s radosťou vám zorganizujú aj váš svadobný deň, rodinnú oslavu alebo firemné stretnutie. Pripravia vám výborné jedlo, k nemu ponúknu skvostné víno a vytvoria slávnostnú atmosféru tak, aby ste si mohli užiť čas v kruhu vašich blízkych.

Strekov 1075

Vinárstvo s nie úplne bežným názvom. Číslo 1075 je dátum prvej písomnej zmienky obce Strekov. Je to symbol, ktorý vyjadruje vernosť tradíciám, prírode a hodnotám v pestovaní hrozna a v tvorbe strekovského vína. Vinárstvo Strekov 1075 je ikonou medzi vinárstvami vyznávajúcimi neinvazívny štýl výroby vína. Majitelia hospodária v ekologickom režime a preferujú staré odrody – Rizling vlašský, Veltlínske zelené, Modrý portugal, Frankovka modrá, Svätovavrinecké. Vinohrady obrábajú ručne a víno kvasí v pivnici bez riadenia v sudoch a v otvorených kadiach. Dlhé vyzrievanie na sedimente bez síry je zárukou vín so silným terroirovým charakterom.

 

Vinárstvo Mátyás

Rodinné vinárstvo Mátyás zo Strekovského vinohradníckeho rajónu už niekoľko rokov presadzuje výlučne ekologické vinohradníctvo. Vďaka tomu môžu oficiálne používať označenie BIO víno. Ich prácu určujú dva dôležité princípy: tradícia a prirodzenosť. Pri pestovaní hrozna je ich filozofiou návrat k prírode, hospodárenie udržateľným spôsobom a zvyšovanie cennej biodiverzity. Vinič obhospodarujú ekologickým spôsobom už od jeho založenia v obci Nová Vieska. Radi vás privítajú vo svojom vinárstve, kde počas príjemnej degustácie vína budete mať spoznať ich filozofiu, ukážu vám ako pracujú, v čo veria a čo pre nich znamená udržiavanie tradícií. S hrdosťou vám ukážu zem, kde sa rodí ich hrozno, pivnicu a budete mať možnosť ochutnať ich vína priamo zo sudov.

Rodinné vinárstvo Kasnyik

Filozofiou vinárstva je vyrábať ničím neovplyvnené čisté vína, ktoré v sebe zahŕňajú miestne vinohradnícke a vinárske špecifiká. Vinohrady rodinného vinárstva sú skryté medzi strekovskými kopcami, v centre strekovského regiónu. Zakladajú si na prírode blízkom pestovaní hrozna a príprave vína. Svoje remeselné vína pripravujú podľa Charty Autentistov bez používania akýchkoľvek cudzích látok tak, aby ste si mohli vychutnať pravý charakter strekovského terroira. Ak chcete spoznať strekovský terroir, radi vás privítajú a zorganizujú pre vás riadenú degustáciu, rodinnú oslavu či firemný event a pripravia nezabudnuteľné zážitky pre všetky zmysly.

HR Winery

Vinárstvo sa nachádza v obci Gbelce v údolí medzi riekami Dunaj a Hron, kde je pestovanie hrozna typické pre túto oblasť. Víno vyrábajú pomocou najmodernejšej technológie reduktívnou metódou. Cieľom tejto metódy, chladenia a riadeného kvasenia je zachovanie typickej arómy a chuti pri každej odrode. Pri výrobe vína sa v HR Winery snažia o zachovanie charakteru teroáru a zároveň vyvinúť nový jedinečný štýl, ktorý kombinuje moderný a tradičný vinársky svet. Ich vína môžete ochutnať na riadených degustáciách pre jednotlivcov aj skupiny priamo vo vinárstve po celý rok.

Világi Winery

V malej obci Chľaba nájdete vinárstvo Világi Winery, ktoré patrí do štúrovského vinohradníckeho rajónu. Vinárstvo vyrába vína s nezameniteľnou chuťou podľa starých tradícií a na základe najnovších odborných vinárskych poznatkov. Hovorí sa, že miestne vína sa rodia na láve. Je to vďaka vulkanickej pôde, ktorá dodáva vínam úžasnú mineralitu. Vína z vinárstva môžete spoznať priamo v prostredí unikátneho terroiru vulkanických kopcov a blízkych troch riek, kde sú založené vinice Világi Winery. V modernej budove vinárstva môžete absolvovať súkromnú degustáciu, zorganizovať rodinnú oslavu, teambuilding, večer pre obchodných partnerov či oslavu výročia. K skvelému vínu neodmysliteľne patrí aj skvelé jedlo. Vo Világi Winery si môžete rezervovať päťchodovú večeru od šéfkuchára, ktorú vám s výberom vín naservírujú priamo na terase vinárstva s nádherným výhľadom na okolie.

 

Romantická dovolenka na Slovensku vo vinárskom Nitrianskom kraji

Ak sa rozhodnete stráviť dovolenku na Slovensku v romantickej Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti, určite si na svoj cestovateľský zoznam pridajte aj návštevu Komárna s jeho unikátnou vojenskou pevnosťou či architektonicky zaujímavým Nádvorím Európy. Na skok od Komárna sa môžete preniesť do čias rímskych légií vďaka rímskemu vojenskému táboru v dedinke Iža. V Štúrove strávte určite viac dní a zrelaxujte v termálnej vode na jednom z najväčších kúpalísk na Slovensku, Vadaš Thermal Resort. Z vírivky vo wellness centre budete mať krásny výhľad na baziliku v susednom Ostrihome. Ak ste fanúšikom cyklistiky, spoznávajte krásy prírody okolo Dunaja vďaka medzinárodnej cyklotrase Eurovelo 6. Aj dovolenka na Slovensku vo vinárskom Nitrianskom kraji dokáže konkurovať dovolenke v zahraničí.

Do tretice všetko dobré

Na územie Nitrianskeho kraja zasahuje aj Stredoslovenská vinohradnícka oblasť zložená zo 7 vinohradníckych rajónov, do ktorých patrí spolu 107 vinohradníckych obcí. Stredoslovenská vinohradnícka oblasť nepatrí medzi najproduktívnejšie vinohradnícke oblasti. Avšak na jej južných svahoch je dostatok slnečného svitu pre pestovanie viniča a zároveň tieto svahy dokážu ochrániť vinič pred jarnými mrazmi a tým vytvárajú vhodné podmienky na pestovanie kvalitného hrozna. Najkvalitnejšie vinohrady sa nachádzajú na južných svahoch Krupinskej planiny a v Ipeľskej kotline. Ipeľský vinohradnícky rajón tvorí 25 obcí a 13 z nich spadá do Nitrianskeho kraja.