dovolenka na Slovensku

24. novembra 2022

Vydajte sa po stopách histórie a spoznajte hrady a zrúcaniny v Nitrianskom kraji. Inšpirujte sa tipmi na výlet a odhaľte legendy a tajomstvá ukrývajúce sa v hrubých hradných múroch. Ku všetkým hradom a zrúcaninám vedú nenáročné trasy vhodné pre všetky vekové kategórie. Odmenou za vynaloženú snahu vám budú výhľady na krásu okolitého kraja.

Majestátne stavby týčiace sa nad okolím pamätajúce dávne časy slávnych panovníkov, bitiek, vojen a dôležitých historických udalostí, ale tiež bujarého života a zábavy svojich majiteľov sú opradené tajomstvami, legendami a povesťami. Majestátnosť a tajomnosť hradov sú už storočia lákadlom pre návštevníkov.

Hrady boli budované hlavne na kopcoch, skalách a vyvýšených miestach, aby z nich bol dobrý výhľad na široké okolie a zároveň, aby sa vedeli lepšie ubrániť pred nepriateľom. Aj napriek tomu, že Nitriansky kraj tvorí najmä rovina v podobe Podunajskej nížiny, zopár hradov v ňom predsa len nájdeme. Inšpirujte sa našimi tipmi na výlet alebo dovolenku na Slovensku a spoznávajte krásy Nitrianskeho kraja.

Dominanta najstaršieho slovenského mesta – Nitriansky hrad

Nitriansky hrad, vypínajúci sa na návrší v srdci mesta, vytvára neopakovateľnú siluetu starobylej Nitry. Nitriansky hrad stojí na mieste starého slovanského hradiska na návrší v centre mesta, ktoré pôvodne obmývalo koryto rieky Nitra. Prvá písomná zmienka o hradisku pochádza už z roku 871. Spomína sa v nej knieža Pribina a posvätenie kostola v Nitre v roku 828.
Do hradného areálu vstúpite cez oblúkovú bránu zo Župného námestia. Prejdete historickým Horným mestom, kde určite neobíďte sochu známeho Corgoňa, a dostanete sa až k bránam samotného hradu. Na prvej bráne z roku 1673 stále vidieť stopy po reťaziach padacieho mosta. Druhá brána z konca 16.storočia sú najstaršie funkčné a stále používané vráta na Slovensku. Po prekročení oboch brán sa ocitnete na nádvorí. Môžete zamieriť do Gotickej priekopy. Kedysi v nej žili vojaci brániaci hrad, dnes je z tohto priestoru letný amfiteáter, v ktorom si môžete počas leta vychutnať kultúrne podujatia, film či koncert. Dominantou hradu je nepochybne Katedrála – Bazilika sv. Emeráma, ktorá je kolískou kresťanstva na Slovensku. Na miestach katedrály pravdepodobne stál najstarší kostol na území Slovenska. V centre nádvoria sa nachádza Diecézne múzeum, ktoré je prvým svojho druhu na Slovensku. Nájdete v ňom expozíciu literárnych pamiatok úzko spätých s počiatkami kresťanstva a tiež klenotnicu s predmetmi liturgického inštrumentária katedrály. V múre opevnenia je sprístupnená archeologická expozícia Kazematy, v ktorej uvidíte pozostatky pravekého a včasno – stredovekého života na hradnom kopci, vrátane vojenského opevnenia hradu.
Na nádvorí hradu stojí socha svätého Jána Pavla II. s rozpätými rukami, pod ktorými si návštevníci radi robia „selfie“. Najväčšou budovou hradného areálu je Biskupský palác, ktorý je rezidenciou biskupa a sídlom kancelárií biskupského úradu. Pre verejnosť je sprístupnený raz ročne, 5. júla na sviatok sv. Cyrila a Metoda. Po prejdení hradného areálu sa môžete občerstviť vo Vazulke, kaviarni umiestnenej vo Vazulovej veži, alebo si dopriať chutné jedlo v štýlovej reštaurácii Castellum Café priamo pod hradným múrom a zároveň sa kochať pohľadmi na mesto.

Nížinný hrad v centre okresného mesta – Levický hrad


Na rozdiel od stoviek iných hradov, ktorými sú posiate kopce Slovenska, Levický hrad je pohodlne dostupný autom, pretože je umiestnený netypicky v rezidenčnej časti mesta Levice. Stačí urobiť niekoľko krokov a z rušného centra sa ocitnete v dávnej minulosti. Tento kamenný hrad pochádza z konca 13. storočia a bol postavený na strategicky dobre chránenom mieste na konci výbežku Štiavnického pohoria. Z hradu bol výborný výhľad na široké okolie a močaristý terén okolo neho sťažoval prístup k nemu. Prvým známym majiteľom Levického hradu bol Matúš Čák Trenčiansky.
Pôvodný kamenný hrad bol neskôr rozšírený o Dobóovský kaštieľ a Kapitánsku budovu. Ruiny stredovekého hradu sú zakonzervované, v zachovanej gotickej bašte sa nachádza príjemná čajovňa. V priestoroch Kapitánskej budovy sídli Tekovské múzeum. Múzeum má niekoľko expozícii: archelógia, história lekárnictva, história hradu, cechy a remeslá, spoločenský život, ľudový odev a Ladislav Bielik – 1968. Jedným z najvýznamnejších exponátov je však keltský poklad, umiestnený v expozícii Klenoty Tekovského múzea. Levický hrad skrýva nejedno prekvapenie, treba ho len navštíviť.

Hrad, ktorý sa nikdy nepodarilo dobyť – Oponický hrad

Oponický hrad bol postavený v 13. storočí ako jeden z hradov strážiacich údolie rieky Nitra a dôležité stredoveké obchodné cesty. Podstatnú úlohu zohral aj počas tureckých vojen. Turkom sa ho nikdy nepodarilo dobyť. Počas tureckých vojen si do jeho mohutnej veže ukladali svoje cennosti zemania zo širokého okolia. K zániku hradu prispeli dlhoročné spory jeho hlavných majiteľov – Apponyiovcov, ktorí hrad definitívne opustili už v roku 1645 a presťahovali sa do kaštieľov dedine pod hradom. V tom istom roku hrad vyhorel po zásahu bleskom. Po skončení uhorských stavovských povstaní v polovici 18. storočia dal cisár hrad zničiť, aby sa nemohol stať útočiskom pre búriacu sa šľachtu. Odvtedy zostali z hradu iba ruiny a holé múry, ktoré sú však vďaka krásnym výhľadom obľúbeným miestom. K hradu vedie turistický chodník značený zelenou turistickou značkou. Trasa začína v obci Oponice za kaštieľom pri areáli družstva a vedie bukovým lesom v chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. Výstup k hradu je nenáročný, trvá necelú hodinku, zvládnu ho všetky vekové kategórie a je vhodný aj pre rodiny s deťmi. Okolie hradu je upravené, nájdete tu lavičky, posedenie aj ohnisko.

Hrad, kde hostí vítali „lopatovým tancom“ – hrad Gýmeš 

Zrúcanina hradu Gýmeš sa majestátne vypína vo výške 514 m. n. m na kopci Dúň nad obcou Jelenec. Hrad bol postavený v 13. storočí a je jedným z mála hradov, na ktorom prebiehali stavebné práce ešte aj v 18. storočí. Takmer nepretržite bol Gýmeš rodovým hradom šľachtickej rodiny Forgáčovcov. Na rozdiel od Oponického hradu, bol hrad dobytý a poškodený Turkami. Zaujímavosťou je, že aj napriek tomu, bol obývaný až do roku 1865. Zrúcanina je obľúbeným miestom na pešie túry, výlety aj cyklotúry. K hradu vedú viaceré turistické trasy. Z obce Jedľové Kostoľany vedie trasa po žltej turistickej značke a od Sedla pod Gýmešom pokračuje trasa po zelenej značke. Z rekreačného strediska Jelenec – Remitáž vedie viacero trás, ktoré vás dovedú až k hradu. K zrúcanine vedie aj množstvo cyklotrás. Traduje sa, že hostí na hrade vítali tzv. lopatovým tancom. Hosť dostal štyri údery lopatou a až potom ho zapísali do knihy hostí. Navštívte hrad a overte si, či táto povera platí. Zrúcanina je dostupná po celý rok a vstup je bezplatný.

Hrad Hrušov – obľúbené miesto prezidenta T.G. Masaryka

Zrúcaninu gotického Hrušovského hradu nájdete na kremencovom vrchu Skalka na východných svahoch pohoria Tribeč medzi obcami Skýcov a Hostie. Vďaka svojej strategickej polohe strážil hrad významnú horskú cestu z Požitavia na Ponitrie. Hrušovský hrad, tak ako mnohé iné hrady v okolí, dal postaviť v 13. storočí Matúš Čák Trenčiansky. Podobne ako Oponický hrad, aj Hrušovský hrad zničila cisárska armáda počas protihabsburských stavovských bojov a od roku 1708 začal hrad chátrať a ruiny poslúžili ako zdroj materiálu na stavbu domov miestnych obyvateľov, či dokonca na stavbu cesty medzi Skýcovom a Topoľčiankami. Za to, že sa hrad zachoval aspoň v dnešnej podobe, vďačíme prvému československému prezidentovi T. G. Masarykovi. Prezident Masaryk si vybral kaštieľ v Topoľčiankach ako svoje letné sídlo a lúka pod hradom patrila k jeho najobľúbenejším miestam v okolí.  A aj vďaka tomu sa Hrušov, ako prvý hrad na území Slovenska, dočkal rozsiahlej konzervácie v rokoch 1928 – 1930. K hradu sa najrýchlejšie dostanete po červenej turistickej značke z parkoviska, ktoré sa nachádza na ceste medzi Topoľčiankami a Skýcovom. Ďalšia trasa značená zelenou značkou vedie z obce Skýcov a pokračuje po červenej značke. Alebo z obce Jedľové Kostoľany vedie chodník značený červenou značkou. Na lúke pod hradom nájdete aj pamätník venovaný T.G. Masarykovi. Trasa k hradu je nenáročná a môže byť príjemnou prechádzkou pre rodiny s deťmi.

Náš tip: Požičovňa kolobežiek

Hrad, ktorý určite nenájdete v Topoľčanoch – Topoľčiansky hrad

Aj keď jeho názov zvádza cestovať za týmto hradom do Topoľčian, hľadali by ste ho tam márne. Romantická zrúcanina Topoľčianskeho hradu dominuje na jednom zo skalných výbežkov Považského Inovca pri obci Podhradie asi 13 km od Topoľčian. Aj tento hrad dal postaviť Matúš Čák Trenčiansky.  V čase tureckých vpádov plnil dôležitú obrannú funkciu. Počas Rákócziho povstania bol aj tento hrad poškodený cisárskymi vojskami. Hoci ho neskôr opravili, postupne začal pustnúť. Dominantou Topoľčianskeho hradu je hlavná veža postavená v romantickom slohu a pomerne dobre zachované opevnenie. Návštevníci si môžu vychutnať krásne výhľady na Ponitrie, hrebene Tribeča, Vtáčnika i Považského Inovca. K celoročne prístupnému Topoľčianskemu hradu sa dostanete priamo z obce Podhradie po značenom chodníku.

Čierny hrad – nenápadné zvyšky hradu zahalené rúškom tajomstva

Počuli ste už o Čiernom hrade? Približne 13 km od Zlatých Moraviec nad obcou Zlatno sa v pohorí Tribeč nachádzajú malé zvyšky hradu. O minulosti tohto hradu sa nevie veľa. Čierny hrad bol pravdepodobne postavený na mieste hradiska zo staršej doby bronzovej, ktoré slúžilo ako výšinné opevnenie pred nájazdami Maďarov. Stredoveký kamenný hrad bol na mieste pôvodného hradiska vybudovaný pravdepodobne koncom 13. alebo začiatkom 14. storočia a zanikol relatívne krátko po svojom vzniku už na prelome 14. a 15. storočia. Aj vďaka archeologickému výskumu, konzervačným a rekonštrukčným prácam dochádza k pomalému oživovaniu mena tohto dávno zabudnutého hradu v Tribečskom pohorí. K hradu sa môžete dostať po žltej turistickej značke priamo zo Zlatna. V blízkosti hradu nájdete ohnisko s posedením, kde si môžete sa vychutnať aj rodinný piknik a pokochať sa krásou okolitej prírody.