dovolenka na Slovensku

27. marca 2024

Dokáže príroda na juhu Slovenska ponúknuť krásne výhľady a zaujímavé miesta, ktoré stojí za to navštíviť? Nitriansky kraj je prevažne nížinatý a aj napriek tomu ponúka mnoho možností pre turistov. Na svoje si prídu rekreační výletníci, ako aj milovníci adrenalínových zážitkov. Nitriansky kraj ponúka až 1 596 km vyznačených cyklotrás - od nenáročných až po veľmi náročné a od septembra sú pre verejnosť dostupné aj ferraty, ktoré nájdete priamo v Nitre. Pozrite sa s nami na to, ako sa pripraviť na túru, čo určite nepodceniť a aké miesta v pestrej prírode Nitrianskeho regiónu môžete navštíviť.

Pohoda praje pripraveným

Turistika je ideálna pohybová aktivita, ktorá pozitívne vplýva na telo i dušu. Čerstvý vzduch prispieva k celkovej regenerácii organizmu. Pravidelným pohybom posilňujete svaly, zlepšujete pohyblivosť kĺbov a zvyšujete svoju výkonnosť. Pokiaľ patríte medzi začiatočníkov, máme pre vás pár jednoduchých rád. Trasu vašej turistiky si dopredu poriadne naplánujte. Pozrite si predpoveď počasia a prispôsobte tomu miesto a trvanie túry. Oblečte sa predovšetkým funkčne. Zvoľte pevnú obuv a nepremokavé materiály. Ak idete na vyššie položené miesta, myslite na termooblečenie a vetru odolnú bundu.
Vrchy Nitrianskeho kraja neprevyšujú 1 000 m. n. m., a tak sa turistika v nich radí medzi tie menej náročné, ale o to záživnejšie. Medzi najvyššie vrchy Nitrianskeho kraja patria Veľký a Malý Inovec (900,6 m. n. m. a 870,1 m. n. m.), Veľký Tribeč (829,6 m. n. m.) a vrch Prieľačina (896,6 m. n. m.) v Považskom Inovci. Najviac vrchov nájdete v okrese Zlaté Moravce a Topoľčany.

Krížom krážom prírodou pomocou paličiek

Skúšali ste už severskú chôdzu? Ide o nenáročnú športovú aktivitu, kde má človek po celý čas chôdze v dlaniach palice z ľahkého kovu. Palice majú anatomicky tvarované rukoväte a fixnú alebo nastaviteľnú dĺžku. Celá podstata spočíva v tom, že znásobuje efekt klasickej chôdze: bez zvýšenej námahy viete pri klasickej turistike spáliť viac kalórií, pretože zapájate oveľa viac svalov. Takýto typ chôdze je vhodný nielen pre mladých športovcov, ale aj pre ľudí v strednom veku či seniorov. Vyskúšajte severskú chôdzu v prírode Nitrianskeho kraja a pošlite nám fotografiu na naše sociálne siete alebo nás jednoducho označte vo vašom príspevku na Instagrame či Facebooku. Tešíme sa na vašu fotodokumentáciu zážitkov z nášho kraja.

Krížom krážom na dvoch kolesách

Ohromujúce prírodné scenérie Nitrianskeho kraja si môžete vychutnávať aj na dvoch kolesách. Nájdete tu až 1 596 km vyznačených cyklotrás, ktoré sú vhodné pre začínajúcich cyklistov a rovnako si medzi nimi nájdu favorita aj skúsení jazdci. Zoznam všetkých cyklotrás v Nitrianskom kraji nájdete na tejto stránke. Či už patríte medzi rekreačných nadšencov alebo skúsených expertov, nikdy nepodceňujte bezpečnosť. Pred každou jazdou si poriadne skontrolujte stav bicykla! Je dôležité, aby ste mali v poriadku brzdy, reťaz, pedále a pneumatiky. Taktiež nezabúdajte na povinnú výbavu bicykla a pre istotu si so sebou zoberte aj základné náradie či menšiu pumpičku.

Tipy pre skúsenejších

Ak patríte medzi náročnejších cyklistov, na svoje si prídete na trasách na Zobori a Tribečskej hrebeňovke. Zobor ponúka 9 km dlhú cyklotrasu s prevýšením 380 metrov. Bonusom sú krásne výhľady na panorámu mesta Nitra. Ak hľadáte niečo dlhšie a hornatejšie, odporúčame vám vydať sa ďalej po trase Tribečskej hrebeňovky, ktorá najprv vedie popod vrch Žibrica a ďalej cez dedinku Žirany, popod hrad Gýmeš, až po koniec cyklotrasy v osade Penhýbel. Medzi najatraktívnejšie cyklotrasy v Nitrianskom kraji patria rovinatá Podunajská cyklomagistrála po hrádzi rieky Dunaj, Požitavské cyklotrasy v okolí Zlatých Moraviec a Veľký okruh Termál z Podhájskej do okolitých obcí.

Dobrodružstvo zaistené

Dobrodruhovia, ktorí si užívajú prírodu a obľubujú adrenalínové zážitky, si v Nitre zamilujú jedinečnú ferratu. Na začiatku septembra 2022 sa oficiálne odovzdali do užívania pre verejnosť prvé ferraty nielen v Nitrianskom kraji, ale aj na území západného Slovenska. Pomenovanie dostali podľa stromov Breza a Dub. Práve tieto dva stromy najčastejšie uvidíte pri stúpaní na samotný vrchol Pyramídy. Dve trasy znamenajú dve obtiažnosti. Jednoduchšia „brezová“ má označenie obtiažnosti B a je dlhá 12 m. Tá náročnejšia „dubová“ nesie označenie B/C a je dlhá 15 m. Pohyb na ferratách je možný len na vlastné riziko a s povinnou výbavou – ferratovým setom. Ak sa chystáte vyskúšať nové ferraty v Nitre, navštívte túto stránku, kde sa dozviete všetky detailné informácie. Via Ferrata Zobor je otvorená len od mája do novembra.

Must have

Milovníci veľkej túry si prídu na svoje v lone prírody Veľkého Inovca. Jedinečné miesto ponúka krásne pohľady na útvary lávového pôvodu, ktoré odkazujú na vulkanickú minulosť tohto vrchu. Prečo práve Veľký Inovec? Najmä pre pestrosť prechádzky a mnoho zastávok na zaujímavých miestach. Na samotný vrchol Veľkého Inovca vedie niekoľko turistických chodníkov, ktoré vás očaria neopakovateľnými výhľadmi. Výstup na kopec je mierny a zvládnu ho aj rodiny s deťmi. Pod vrcholom si môžete spoločne oddýchnuť v malej chatke.

Pobyt v prírode pozitívne vplýva na organizmus človeka a „dobíja mu baterky“. Veríme, že sme vás inšpirovali a vyberiete sa krížom krážom za pestrou prírodou Nitrianskeho kraja. Pre viac inšpirácií navštívte naše sociálne siete Facebook a Instagram.